تاریخ انتشار: 7 آبان 1391

غدیر اقیانوس خروشانی است در طول تاریخ

دکتر غلامعلی حداد عادل که در دومین روز از برگزاری سومین همایش بین‌المللی «باران غدیر» در بخش ویژه پیامبر اسلام (رحمت للعالمین) سخن می‌گفت، واقعه غدیر را اقیانوسی خروشان در طول تاریخ عنوان کرد.

دکتر حداد عادل با بیان اینکه گرفتاری‌های جهان در طول تاریخ ناشی از حکومت‌های فاسد است، اظهار کرد: اگر قبول کنیم که مسأله حکومت، امروز مسأله اول جهان اسلام است، در آن صورت اهمیت غدیر خود به خود روشن می‌شود.

او غدیر را حقیقتی دانست که تصور آن تصدیقش را به همراه می‌آورد و افزود: اگر بفهمیم که در واقعه غدیر ماجرا چه بوده و پیغمبر چه می‌خواسته و چه کرده و به قول معروف دعوا بر سر چه بوده است، در آن صورت می‌فهمیم غدیر برکه‌ای نیست راکد در ۱۴۰۰ سال قبل، بلکه اقیانوس خروشان و مواجی است در طول تاریخ که امروز هم ما باید از بارن آن سرزنده و شاداب شویم با آموختن درس فلسفه سیاسی و فلسفه حکومت و فراگرفتن این پاسخ که چه کسی شایستگی حکومت بر مسلمانان را دارد.

دکتر حداد عادل ادامه داد: این مسأله به تاریخ سپرده‌شده نیست، مسأله اینجا و اکنون، دیروز و امروز و فردای مسلمانان است و همیشه در دستور کار مسلمان‌ها بوده و غدیر پاسخگوی چنین مسأله‌ای است.

او با بیان اینکه ۱۸ سال قبل قصیده‌ای برای حضرت علی (ع) سروده، گفت: در آن زمان حجت‌الاسلام زائری از موضوع قصیده خبردار شدند و از من خواستند برای عید غدیر شعرم را بخوانم و من هم در‌‌ همان سال شعر را خواندم.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: حجت‌الاسلام زائری امسال هم حدود یک ماه پیش مطلع شدند قصیده‌ای برای رسول اکرم (ص) سروده‌ام، گفتند مراسم غدیریه‌ای داریم و آنجا قصیده‌ام را بخوانم و من هم قبول کردم.

او با اشاره به اینکه قصیده‌اش را خطاب به پیامبر اعظم (ص) سروده است، گفت: امیر المؤمنین را جان پیامبر می‌دانیم و اگر در مراسمی که برای امام علی (ع) برپا شده باشد، قصیده‌ای برای پیامبر (ص) خوانده شود، بی‌مناسبت نیست.

دکتر حداد عادل افزود: نکته دیگر اهانتی است که به ساحت مقدس پیامبر (ص) صورت گرفت و خشم و خروش امت را در پی داشت و اسم این قصیده را به همین مناسبت «عذر تقصیر» گذاشته‌ام.

 

https://haddadadel.ir/news/317-28-2012

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.