تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

«یک کمربند، یک راه» اسم رمز روابط جدید چین با دنیاست

رییس هیئت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که برای شرکت در دومین مجمع جهانی طرح یک «کمربند یک جاده» در پکن به سر می برد، در گفت و گو با رادیو بین المللی چین گفت: «یک کمربند، یک راه» اسم رمز حضور دوباره چین در عرصه بین الملل با الگویی متفاوت از روش های استعماری و با هدف رفاه ملت هاست که خاطره و تجربه جاده ابریشم قدیم به تحقق آن کمک می کند».

به گزارش روابط عمومی مجمع، دکتر غلامعلی حداد عادل در گفت و گو با رادیو بین المللی چین دربارۀ اهمیت حضور ایران در دومین اجلاس بین المللی «یک کمربند، یک جاده» در پکن گفت: «یک کمربند، یک جاده» اسم رمزی برای حضور دوبارۀ چین در خارج از مرزهای این کشور است و فعالیت فرامرزی چین در حوزه اقتصاد با بهره گیری از خاطره و تجربۀ جادۀ ابریشم می تواند با سرعت و کیفیت به پیش رود».

 رییس هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به الگوی تازه چین در روابط بین الملل افزود: «تا به حال رابطه کشورهای در حال توسعه با کشورهای پیشرفته، رابطه استعمارزده و استعمارگر بوده است، یعنی یک طرف به قصد غارت می آمده و طرف دیگر غارت می شده است، در حالی که چین قصد پیروی از این الگو را ندارد و می خواهد از قدرت اقتصادی خود برای ارتباطات تجاری سالم با دیگر کشورها استفاده کند».

مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت ‌: «بسیاری از کشورها برای به دست آوردن پول و منفعت بیشتر حاضرند بین دو کشور جنگ به پا کنند و به هر دو طرف سلاح بفروشند، اما چین این گونه روش های غیرانسانی و نادرست را در سیاست خارجی اش نمی پذیرد».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقش فعال ایران در جادۀ ابریشم قدیم و اهمیت همسایگی ایران امروز با ۱۵ کشور اشاره کرد و گفت: طرح «یک کمربند، یک جاده» نقش مهمی در پیوند چین و کشورهای مسیر جاده ابریشم داردو رابطۀ خوب ایران و چین انگیزه ای مضاعف است تا ایران در این طرح حضور بهتر و فعال‌تری داشته باشد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین در پاسخ به اهمیت همکاری و تبادل فرهنگی بین دو کشور باستانی ایران و چین و برنامه های آینده ایران برای شرکت در طرح «یک کمربند، یک جاده» گفت: «هر چه ایران و چین مبادلات فرهنگی بیشتری با هم داشته باشند، رابطۀ سیاسی و اقتصادی دو کشور هم بیشتر می شود، زیرا رابطۀ فرهنگی زمینه را برای دیپلماسی عمومی آماده می کند و دیپلماسی عمومی، سکویی است که دیپلماسی رسمی بر آن قرار می گیرد.

حداد عادل افزود : « ایران و چین از حیث تمدنی حرفهای نگفته بسیاری با یکدیگر بسیار دارند که باید مجالی برای مبادله آنها به وجود آید» .

https://haddadadel.ir/news/898-26-2019

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.