تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1398

برنامه جامع همکاری ٢۵ ساله ایران و چین تدوین می شود

دکتر غلامعلی حداد عادل که در رأس هیأت عالی رتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای گسترش مناسبات راهبردی و شرکت در دومین اجلاس جهانی طرح «یک کمربند، یک جاده» به پکن سفر کرده است، صبح چهارشنبه، چهارم اردیبهشت در دیدار نایب رییس اول پارلمان چین بر توسعه همکاری های دو کشور تاکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی مجمع، دکتر غلامعلی حداد عادل در این ملاقات ضمن تبریک ٧٠ سالگی پیروزی انقلاب چین، اراده رهبران دو کشور را همکاری راهبردی، درازمدت، جامع و مؤثر خواند و گفت: به تازگی تحرک مثبتی در روابط دو کشور پدید آمده است که تدوین نقشه همکاری جامع ٢۵ ساله ایران و چین که به زودی به مقامات چینی ارائه خواهد شد، از نشانه های آن است و این نقشه با طرح یک «کمربند، یک جاده» ( احیای جاده ابریشم) نیز سازگاری داشته و قابل تلفیق است.

رییس هیأت مذاکره کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام در پکن با اشاره به رابطه چندهزار ساله ایران و چین و عبور جاده تاریخی ابریشم از ایران گفت: «ایران با موقعیت جغرافیایی ممتاز و همسایگی ١۵ کشور، می تواند نقش مؤثری در احیای جاده ابریشم داشته و حامی اجرای طرح یک کمربند، یک جاده در غرب آسیا باشد».

مشاور عالی مقام معظم رهبری، ثبات و امنیت در منطقه جنوب غرب آسیا را لازمه اجرای طرح «یک کمربند، یک جاده» و فراگیر شدن تهدیدات تروریسم در منطقه را از عوامل مغایر با ثبات و امنیت خواند و افزود: « دشمنان دو ملت ایران و چین به دنبال بر هم زدن ثبات و امنیت دو کشورند و حال آن که ایران، توان اطلاعاتی و امنیتی مناسبی در مقابله با تروریسم دارد و این توانایی را در مواجهه میدانی با تروریسم در سوریه و عراق به اثبات رسانده است؛ همچنان که همکاری خوبی نیز بین ایران و چین از حیث مقابله با تروریسم وجود دارد».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هر دو کشور ایران و چین را صاحب انقلاب هایی با هدف رهایی از سلطه بیگانه خوانده، رشد علمی و اقتصادی چین را پدیده ای به نفع صلح و مردم توصیف کرد و افزود: « برداشت ما این است که چین می خواهد الگو و مدل تازه ای از رابطه با دیگر کشورها در مقابل الگوی استعماری غرب ارائه کند و حال آن که آمریکا به دنبال یک جانبه گرایی و ریاست بر جهانی تک قطبی است که این مسأله را هیچ یک از دو کشور ایران و چین نمی پذیرند».

حداد عادل با یادآوری خصومت های آمریکا علیه ایران در چهل سال گذشته گفت: « آمریکا همچنین چین را در برنامه خارجی خود، خطر اول انگاشته و با افزایش تعرفه تجارت با چین و مزاحمت هایی از قبیل دستگیری مدیر شرکت هو. آ. وی در کانادا با چین در تقابل است؛ همچنان که تلاش آن برای قطع فروش نفت ایران، تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ایجاد مانع در مبالات تجاری ایران از خصومت با کشور ما حکایت دارد».
رییس هیأت عالی مذاکره کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام در پکن به ناگواری استقلال ایران برای آمریکا اشاره و تصریح کرد: « وجود ایران مستقل به نفع منطقه است؛ زیرا اگر ایران مستقل نبود، داعش تا امروز دست کم بر دو کشور عراق و سوریه مسلط می شد».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری های اطلاعاتی و امنیتی، سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و توسعه گردشگری را مهمترین زمینه های گسترش مناسبات دو کشور اعلام و تأکید کرد که همه این موضوعات در برنامه جامع و درازمدت همکاری با چین در نظر گرفته شده است» .
در این دیدار «وانگ چین» نایب رییس اول کنگره ملی چین، ضمن خوشامدگویی به هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایران و چین را دارای تاریخ دیرینه، تمدن غنی، دوستی دیرباز و روابط راهبردی توصیف و با تأکید بر ضرورت تعمیق روابط سیاسی و تبادل دیدگاه های دو کشورتصریح کرد: « هر اتفاقی در جهان کنونی بیفتد گ شرایط هر گونه که رقم بخورد، عزم و اراده چین برای همکاری با ایران تغییر نخواهد کرد».

نایب رییس اول پارلمان چین همچنین، حوزه های تجارت، انرژی، امنیت، مقابله با تروریسم، حمل و نقل، راه سازی، گردشگری و گسترش روابط فرهنگی را اولویت های همکاری با ایران و ایران را منطقه ای راهبردی در امتداد جاده ابریشم خواند و گفت: « مسیر ٧٠ ساله توسعه چین با موفقیت ها و چالش های فراوانی رو به رو بوده است که در پیمودن آن هیچ گاه تسلیم دشمن نشده و اقتصاد خود را با سرعت بسیار تا رسیدن به جایگاه دومین اقتصاد دنیا بسط داده است. نوسازی اقتصاد چین در پرتو اندیشه های جدید با سیاست های اقتصادی ایران مطابقت دارد و این همان چیزی است که سرنوشت دو کشور را به یکدیگر می پیوندد».

https://haddadadel.ir/news/897-24-2019

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.