تاریخ انتشار: 27 فروردین 1396

تاکید حداد عادل بر حفظ زبان فارسی در عین حفظ فرهنگ اقوام ایران

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بر حفظ زبان فارسی، به‌ عنوان زبان ملی و لزوم اشاعه آن در مناطق دو زبانه، در عین حفظ فرهنگ و ادبیات اقوام ایران و پایبندی به اصل پانزدهم قانون اساسی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال گزارش‌های گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره وضعیت دو زبانگی و انتشار کتاب به زبان‌های محلی، شنبه ۲۶ فروردین نشست مشترکی با حضور رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

 

 

در این نشست دکتر حداد عادل، ضمن تأکید بر حفظ زبان فارسی، به‌عنوان زبان ملی و لزوم اشاعه آن در مناطق دو زبانه، بر حفظ فرهنگ و ادبیات اقوام ایران و پایبندی به اصل پانزدهم قانون اساسی تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، در این نشست مشترک گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی نیز مشاهدات خود را، به‌ همراه مستندات، طی گزارشی ارائه کرد و پس از آن حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از اجرای برنامه‌های ویژه دو زبانگی در مناطق محروم و بازدیدهای خود از این مناطق گزارش داد.

همچنین در این نشست دو طرف بر انجام پژوهش‌های زیر بنایی و جامع در مورد دو زبانگی و همچنین توجه به بازدیدهای منطقه‌ای و انجام امور اجرایی مفید در جهت توانمندی معلمان و آموزش کودکان دو زبانه تأکید کردند.

در پایان مقرر شد برای دستیابی به اهداف مورد نظر طرفین و ارائه چارچوب یک برنامه دراز مدت، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی منعقد شود.

https://haddadadel.ir/news/810-16-2017

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.