تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395

نقش گسترش زبان فارسی در اجرای اقتصاد مقاومتی

رئیس بنیاد سعدی گفت: گسترش زبان یک کشور در خارج از مرزهای آن، یکی از لوازم توسعه است و این کاری نیست که با آرزو و اشتیاق محقق شود، این یک کاری است فنی، علمی، کارشناسانه، مدیریتی و احتیاج به مطالعه و دقت و نیروهای متخصص و کارآمد دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی حدادعادل در دیدار نوروزی با همکاران بنیاد سعدی، ضمن تبریک سال جدید و تشکر از تلاش آنها در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان گفت: تلاش شما در اداره این بنیاد مهم، که امری خطیر را در کشور برعهده گرفته، ستودنی است.

وی با بیان اینکه روز به روز اعتقادم به ضرورت تأسیس بنیاد سعدی بیشتر می‌شود، گفت: هرچه پیش می‌رویم، اهمیت گسترش زبان فارسی و ضرورت توسعه بنیاد سعدی بیشتر احساس می‌شود.

حداد عادل با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» افزود: بحث اقتصاد مقاومتی با فعالیت های بنیاد سعدی مرتبط بوده و در اجرای آن نقش دارد، چرا که یک جنبه اقتصاد مقاومتی، صادرات است و اگر قرار باشد اقتصاد قوی داشته باشیم، باید محصولات و تولیدات ما، بازارهای کشورهای اطراف و جهان را تأمین کند.

وی با بیان اینکه کشورهایی در دنیا مقتدرند که بازارهای بیشتری در اختیار دارند، گفت: همانطور که می‌دانید به دلیل داشتن زبان مشترک با کشور افغانستان، حجم قابل توجهی از صادرات میان دو کشور برقرار است و سرعت انجام کارهای گمرکی و ترخیص و … بالاتر است که اگر مشکل زبان میان دو کشور بود، شاید این مقدار کالا به نصف تقلیل پیدا می‌کرد.

رییس بنیاد سعدی افزود: هر جایی که ما بخواهیم حضور اقتصادی داشته باشیم، باید زبان ما آنجا حضور داشته باشد و در واقع گسترش زبان یک کشور در خارج از مرزهای آن کشور، یکی از لوازم توسعه است و این کاری نیست که با آرزو و اشتیاق محقق شود، این یک کاری است فنی، علمی، کارشناسانه، مدیریتی و احتیاج به مطالعه و دقت و نیروهای متخصص و کارآمد دارد.

حدادعادل با اشاره به وظایف بنیاد سعدی در گسترش زبان فارسی در جهان، گفت: وظیفه ما در بنیاد سعدی این است که مبانی علمی و مبانی مدیریتی آموزش زبان در دنیا را بشناسیم.

وی در توضیح مبانی علمی در حوزه آموزش زبان در جهان، اظهار کرد: خوشبختانه فهرست بالایی از تهیه و تدوین انواع کتاب های آموزشی و کمک آموزشی برای سطوح مختلف تهیه و در دستور کار قرار گرفته است و لازم است که ما بر اساس مبنای علمی کتاب تالیف کنیم، معلم تربیت کنیم و از روش های جدید و فضای مجازی در امر آموزش و گسترش زبان در جهان استفاده کنیم.

رییس بنیاد سعدی درباره شناخت مبانی مدیریتی نیز افزود: باید زمینه و انگیزه آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف بشناسیم و نحوه استفاده از فرصت های آموزشی در کشورهای جهان را شناسایی کنیم. به عنوان مثال یکی از فرصت های آموزشی در کشور عراق که به دلیل حضور بیش از سه میلیون زائر ایرانی در سال، لازم است از مأموران فرودگاه گرفته تا گمرک، هتلداران، کسبه و خدام اماکن مقدسه، زبان فارسی بدانند.

حداد عادل با اشاره به فلسفه وجودی بنیاد سعدی، ادامه داد: یک ملت زنده و ملتی که می خواهد زنده بماند و روی پای خودش بایستد، باید کاری کند که مردم دنیا او را بشناسند و حرفش را بفهمند که لازمه اش این است که هم زبان‌های دیگر را بیاموزد و زبان خودش را به دیگران بیاموزد و بنیاد سعدی با چنین دیدگاهی به وجود آمد.

وی خطاب به کارکنان بنیاد سعدی، گفت: کار شما یک کاری است کاملا در مقیاس ملی و یک وظیفه ملی، اسلامی و انقلابی است و هر زاویه ای به آن نگاه کنید، یک کار مهم و خطیر و سودمند است.

وی با بیان اینکه فراگیر شدن زبان یک ملت، همکاری همه‌جانبه می‌طلبد، تأکید کرد: با توجه به اینکه هر روز با افراد جدیدی آشنا می شویم که در سراسر جهان در حال آموزش زبان فارسی با انگیزه‌ها و علایق شخصی و کاری هستند، باید ارتباط لازم با این افراد برقرار شود و کمک و همکاری با آنها باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس بنیاد سعدی به برگزاری دوره‌های دانش افزایی فارسی آموزان در چندسال گذشته اشاره کرد و گفت: تجربه برگزاری این دوره‌ها را امسال به کار خواهیم گرفت، ضمن آنکه دوره‌های کوتاه مدت باید افزایش پیدا کند.

وی در پایان گفت: تجهیزات و فضای لازم برای کلاس‌های آموزش زبان فارسی در ساختمان بنیاد سعدی تأمین شده است و ان شاءالله در کنار دیگر مؤسسات حاضر، آموزش زبان فارسی در بنیاد سعدی نیز برای غیرفارسی زبانان داخل کشور ارائه خواهد شد.

https://haddadadel.ir/news/archive/721-05-2016

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.