تاریخ انتشار: 21 مهر 1394

جاده‌صاف‌کن‌های غرب در کشور از زنان سوءاستفاده می‌کنند

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: غرب‌گراها حتی در کشور خودمان که در حقیقت جاده صاف‌کن‌های غرب هستند با شعارهایی، برای رأی آوردن و … زنان را جذب و برای دستیابی به منافع خود از آنها سوءاستفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «دختران آفتاب» و پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی عصر امروز با حضور غلامعلی حداد عادل، حجت الاسلام شیرازی و جمعی از چهره‌های فرهنگی و هنری برگزار شد.

*مسئله زن یکی از چالش‌های روز است

حداد عادل در این مراسم گفت: اهمیت موضوع و انتصاب برنامه به رهبر انقلاب و وجود نام آقای بانکی دلایلی بود که سخن گفتن در این برنامه را بدون درنگ پذیرفتم. آقای بانکی را سالهاست که می‌شناسم و با ایشان در کلاس فلسفه دانشگاه تهران همکلاس بودم و فعالیت های او را در این سالها مستمر دنبال می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به موضوع کتاب گفت: مسئله زن در جامعه روز و انقلاب اسلامی یکی از چالش‌هایی است که نظام ما با آن مواجه است، وقتی سخن از چالش‌ها و مشکلات کشور می‌شود همه به سمت مسائل اقتصادی و سیاسی توجه می‌کنند اما من معتقدم که مسئله زنان و خانواده اهمیت کمتری از مسائل اقتصادی و سیاسی ندارد.

*خاطره شهید مطهری از رفتار امام با بانوان در پاریس

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در طول تاریخ صد ساله اخیر، طرز حکومت کردن یا شیوه توجه به علم، اقتصاد، هنر و… از جمله چالش‌هایی بوده که بعد از دوره تجدد جامعه ما را تحت‌تأثیر قرار داده، یکی از عناوینی که در این فهرست قرار می‌گیرد مسئله توجه به زن است و حتی این مسئله بعد از انقلاب نیز پررنگ شده است، زیرا بعد از پیروزی انقلاب، ما مدعی اداره جامعه بر مبنای اسلام بوده‌ایم که باید پاسخ مناسبی به آن می دادیم.

او اضافه کرد: رهبران و متفکران به اهمیت این موضوع نیز وقوف داشته‌اند. شهید مطهری یکی از کسانی است که به این مسئله توجه داشته و در آثار خود به آن پرداخته. امام راحل نیز به اهمیت مسئله زن در انقلاب وقوف داشته‌اند. در خاطرم هست که بعد از مراجعت شهید مطهری از پاریس به ایران به سراغ ایشان رفتیم و از اوضاع آنجا پرسیدیم، ایشان در خلال صحبت هایشان گفتند که امام به نقش زنان در انقلاب بسیار اهمیت می‌دهد و کارهایی کرده‌اند که هر چند خلاف شرع نیست ولی خلاف عرف جامعه روحانیت است، یعنی آن مدلی که امام در پاریس با زنان نشست و برخاست دارند از هیچ مرجع تقلیدی دیده نشده، مثلاً امام در برخوردهایش با بانوان، آنها در فاصله کمتر از نیم متر با ایشان می‌نشینند که این در میان حوزویان رفتار خلاف عرف است.

*رهبر انقلاب حساب ویژه‌ای روی مسئله زن باز کرده است

حداد عادل گفت:‌با نگاهی به مصاحبه‌های امام پیش از پیروزی انقلاب به جایگاه زن پی می‌بریم، زیرا در اغلب مصاحبه‌ها که رسانه های غربی آنها را انجام داده‌اند، وجه اشتراک سؤالات مسئله زن بوده است. رهبری نیز حساب ویژه‌ای روی مسئله زن باز کرده و به نظرم باید اجزای منظومه فکری ایشان به زن کشف شود تا تصور ایشان نسبت به زن و خانواده درست درک شود.

این فعال فرهنگی گفت: اگر می‌بینیم که رهبری بر کتاب دختران آفتاب تقریظ می‌نویسند به خاطر توجه به ایشان مسئله زنان است. ما باید در جمهوری اسلامی که می‌خواهیم به سوی تمدن اسلامی حرکت کنیم، تصویر جامعی از مسئله زنان داشته باشیم. ما باید یک نظریه جامع بر پایه اعتقادات اسلامی داشته باشیم که به تمام سؤالات پیرامون زنان پاسخ دهد.

*واقعیتی که زنان جامعه باید بدانند

وی اضافه کرد: باید به زنان جامعه خودمان این واقعیت را اعلام کنیم، که هدف از تعریف نقش زن بازگشت به گذشته نیست. ما الگوی گذشته را منطبق بر الگوی اسلامی نمی‌دانیم و نمی‌خواهیم از الگوی غربی پیروی کنیم. ما نه وضع زن غربی و نه زن ۱۰۰ سال پیش را اسلامی نمی‌دانیم.

حداد عادل گفت: کاری که غرب سرمایه‌داری با زن کرد همان کاری است که مارکسیسم و کمونیسم با کارگران کرد. یعنی آنها با شعارهای کارگری کارگران را به خود جذب کردند و اکنون غرب برای جذب زنان تابلوی پر زرق و برق حمایت از زنان را بلند کرده است و می‌خواهد با این روش به کشورهای غیر غربی نفوذ کند.

*جاده‌صاف‌کن‌های غرب در کشور از زنان سوءاستفاده می‌کنند

او با اشاره به اینکه نفوذ غرب اندیشه غربی در کشورهای اسلامی نیز دیده می‌شود، گفت: غرب‌گراها حتی در کشور خودمان که جاده صاف کن غرب هستند با شعارهایی از این جنس برای رأی آوردن و … زنان را جذب و برای دستیابی به منافع خود از آنها سوءاستفاده می‌کنند. ما باید بگوییم که زنان و مردان دارای حقوق متساوی هستند ولی حقوق متساوی داشتن برابر با حقوق مشترک داشتن نیست.

حداد عادل در پایان سخنانش گفت:‌دشوار شدن ازدواج، تأخیر در ازدواج، کاهش در جمعیت و … مسائلی است که در جامعه ما وجود دارد و جدی گرفتن این مسائل بر تمام متدینین واجب است و تمام دستگاه‌های مسئول باید آن را در کانون توجه قرار دهند. آقای بانکی و دوستانش در این کتاب به یک شیوه غیرمستقیم حرف‌ها را از زبان عده‌ای بیان کردند و این هنر بزرگی است و این روش تبلیغ موثرتر است.

*سلیقه رهبری در فرهنگ باید تبدیل به رویه در حرکت فرهنگی کشور شود

امیر خوراکیان معاون هماهنگی موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی در بخشی از این مراسم گفت: اعتقاد ما این است که اندیشه و نگاه، رفتار و سلیقه مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگ می‌بایست تبدیل به رویه‌های نظام‌مند در حرکت کلان فرهنگی کشور شود.شاید در فهرست کوتاهی‌هایی که در فرهنگ داریم این مسئله نیز قرار گیرد.

وی افزود: اگر برگزیدن یک اثر فرهنگی توسط ایشان صورت می‌گیرد در حقیقت یک اثر تشویق می‌شود و به دنبال این انتخاب حمایت از آن صورت می‌گیرد که به نظر من این مجموعه باید تبدیل به یک نظام و رویه ثابت و منسجم می‌شد.شاید بتوان گفت که چنین نگاه و جایگاهی که به این مهم بپردازد وجود نداشته است.

معاون هماهنگی موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی گفت: یکی از مهمترین پیام‌ها و آموزه‌های این رفتار رهبری در خواندن و تقریظ نوشتن همین مسئله انتخاب است. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یا دستگاه‌های دیگر فرهنگی در این مسئله متولی هستند را نمی‌دانم ولی در هر حال می‌دانیم که یک نظام فکری و فرهنگی وجود ندارد که این اتفاق را برگزیند و تبلیغ کند.

او اضافه کرد: موسسه انقلاب اسلامی که مجموعه حفظ و نشر آثار رهبری است تقریظ‌های رهبری را منتشر می‌کند در سلسله نشست‌های ادبیات و مقاومت کتاب‌های که مرتبط با حوزه دفاع مقدس بوده است را رونمایی کرده‌ایم که آخرین نشست آن در کرمان بوده است.

*مخاطب اصلی کتاب، دختران هستند

خوراکیان گفت:‌ از آنجا که موضوع کتاب امروز یک موضوع اجتماعی است هر چند که داستان آن با ظرایف هنری بیان شده تصمیم گرفته شده که سلسله نشست‌های رونمایی از تقریظ‌های این چنینی را با عنوان پاسداشت ادبیات و هنر انقلاب اسلامی برگزار کنیم.

وی در پایان سخنانش گفت: مخاطب اصلی این کتاب خانم‌ها و دختر خانم‌ها هستند و از این رو این مراسم در مدرسه دخترانه برگزار شده است.

*هنر به رقم خوردن مودت اهل بیت کمک می‌کند

کبری خزعلی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این مراسم گفت: سیر کمال انسان در بعد عقل و نظر رقم می‌خورد برای رسیدن به حیات طیبه به هر دو عامل باید توجه شود و آیات و روایات بر این دو تأکید می‌کند و تقدم تأخر آنها را روشن می‌کند.

وی افزود: وقتی اجر نبوت، مودت اهل بیت عنوان می‌شود نشان می‌دهد که رشد انسان در گرو چیست و انسان خود باید این آخرین مرحله را رقم بزند و هنر به رقم‌خوردن این مودت به انسان کمک می‌کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رهبر انقلاب به خوبی مفهوم حیات طیبه را مطرح می‌کند و عوامل رسیدن به آن را بیان می‌کند. استقلال ملی یکی از عوامل دستیابی به حیات طیبه عنوان شده است که زندگی در عزت و سربلندی با استقلال گره خورده است. پیشرانی در علم و تمدن و رشد فرهنگی حیات طیبه را رقم می‌زند و اگر ملتی بتواند برای بشریت پیشرانی داشته باشد حیات طیبه دارد.

*«دختران آفتاب» در یک برخورد داستانی به مسئله عفاف پرداخته است

او در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌کتاب دختران آفتاب به زیبایی به مسئله پرداخته و قلم آن خواننده را سحر می‌کند تمام موضوعات برای زندگی فاطمی در این کتاب به خوبی بیان شده است فلسفه حجاب، برابری جنسیت‌ها و … در این کتاب مطرح شده است.حتی بعضی شبهات را که مطرح هستند را پاسخ داده و در یک برخورد داستانی به مسئله حجاب و عفاف پرداخته است.

خزعلی در ادامه با ارزشمند خواندن غیرت در این کتاب گفت: این داستان غیرت را ارزشمند دانسته و فاطمه مجاهد شهید را به خوبی در داستان تصویر کرده است.

وی در حالی که بعض کرده بود گفت:‌ اوج مظلومیت برای فاطمه شهید در این داستان رقم می‌خورد و لحظه لحظه این داستان جایگاه علی مظلوم زمان را به تصویر کشیده است دستگاه‌هایی مانند صدا و سیما و وزارت ارشاد می‌توانند این کتاب را به دست دانشجویان برسانند که با یک برنامه‌ریزی متناسب این اقدام شدنی است.

*نباید کودکان ما به دست یونیسف تربیت شوند

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنانش گفت: مرکز عالی زن و خانواده که از مطالبات رهبر انقلاب است هنوز به وجود نیامده و باید جایگاهی برای آن به وجود بیاید تا کودکان ما به دست یونیسف و جریان‌های یهودی تربیت نشوند.

در پایان این مراسم از نویسندگان این کتاب تقدیر به عمل آمد.

https://haddadadel.ir/news/661-13-2015

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.