تاریخ انتشار: 17 آذر 1393

«شیار ۱۴۳» مردم را با سینما آشتی داد/ توصیه ای به فیلمسازان سیاه نما

حدادعادل با اشاره به اینکه «شیار ۱۴۳» از قید و بند کلیشه های تحمیلی و تقلیدی رها و موجب آشتی مردم با سینما شده است، عنوان کرد این فیلم حقایق ۸ سال دفاع مقدس را به نسل امروز منتقل می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی حدادعادل نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با مثبت ارزیابی کردن فیلم «شیار ۱۴۳» دیدگاه خود را درباره این اثر دفاع مقدسی اینگونه بیان کرد: از ایام دهه فجر تا امروز نام فیلم «شیار ۱۴۳» را بسیار شنیده بودم و همواره دنبال فرصتی بودم تا بتوانم این فیلم را ببینم تا اینکه بالاخره این فرصت دست داد.

این نماینده مجلس با ذکر شعری به بیان احساسات خود پرداخت و گفت: پنجاه سال پیش شعر «گرچه می دانم نمی آیی ولی هر دم ز شوق/ سوی در می آیم و هر سو نگاهی می کنم» را شنیدم که این شعر در ذهن من ماندگار شد و هر از چندگاهی به مناسبت های مختلف این شعر را زمزمه می کنم و حال پس از دیدن «شیار ۱۴۳» بار دیگر این شعر در ذهنم تداعی شد و آن را زیر لب زمزمه کردم.

وی افزود: به اعتقاد من این شعر انتظار مادرن برای فرزندانشان را که جاویدالاثر هستند به درستی تداعی می کند و حال و هوای فیلم «شیار ۱۴۳» نیز مضمون همین شعر را به ذهن می رساند.

حدادعادل با اشاره به اینکه «شیار ۱۴۳» یک صفحه از هزاران صفحه از کتاب های جنگ است، بیان کرد: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و دفاع مقدس مردم کشورمان مقابل این ظلم می تواند منشاء آثار هنری جهانی شود و خوشبختانه این فیلم سینمایی توانسته بود به درستی از عهده این مهم برآید.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه فیلم نرگس آبیار اثری کلیشه ای نبود، گفت: نویسنده و کارگردان این فیلم سینمایی، خود را از قید و بند کلیشه‌های تحمیلی و تقلیدی رایج در فیلم هایی با این مضامین بیرون کشیده بود و هیچ یک از عوامل بخصوص نویسنده، کارگردان و تهیه کننده به فکر تصویر جنگ با عناصر غیر واقعی و تصنعی نبودند.

وی ادامه داد: خوشبختانه «شیار ۱۴۳» از ترفندهای مرسوم در سینمای غرب که متاسفانه به برخی فیلم های ایرانی نیز سرایت پیدا کرده به دور بود و به درستی توانست حس و حال سال های جنگ را به نسل امروز منتقل کند. لازم است به این مساله تاکید کنم که اگر فیلم هایی از این دست و یا کتاب، خاطرات و رمان هایی با موضوع جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نوشته نشود قطعا در طول تاریخ مساله دفاع مقدس از یادها می رود و جریان پویا و پایداری پیدا نمی‌کند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه باید از هنر برای ارائه مفهوم ایثار و شهادت بهره گرفت، گفت: اگر قرار است ارزش‌های هشت سال دفاع مقدس و حماسه آفرینی های رزمندگان، در طول تاریخ ماندگار و نسل به نسل منتقل شود باید از هنر کمک گرفت و معتقدم فیلم «شیار ۱۴۳» با همین هدف و در همین مسیر به درستی احساسات پاک انسانی را متجلی و منتقل می کند.

حدادعادل با اشاره به ویژگی های این فیلم سینمایی گفت: یکی از ویژگی های مثبت «شیار ۱۴۳» این است که نه بر نام و ظاهر هنرپیشه ها تکیه کرده و نه منظره های چشم نواز که جاذبه های گردشگری داشته باشد، بلکه این فیلم سینمایی یک حقیقت محض است و همین حقیقت است که مردم را از اقشار مختلف جذب «شیار ۱۴۳» کرده است؛ فیلمی که حقیقت و صداقت در آن نهفته است.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت هایش تصریح کرد: فیلم «شیار ۱۴۳» موجب آشتی مردم با سینما شده است و به نظر من، آن دسته از فیلمسازانی که جز سیاه نمایی پدیده دیگری در جامعه نمی بینند و از سینما به عنوان ابزاری برای برخی از جریان های سیاسی استفاده می کنند باید متوجه باشند که با ساخت فیلم هایی از این دست می توانند هنر خود را صرف ماندگاری واقعیت های این سرزمین کنند.

https://haddadadel.ir/news/584-08-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.