تاریخ انتشار: 16 مهر 1393

واقعه غدیر به واسطه شعر شاعران ماندگار شده است

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: واقعه ارزشمند غدیر به واسطه شعر شاعران ماندگار شده است.

به گزارش ایرنا ،غلامعلی حدادعادل سه شنبه شب در مراسم سومین جشنواره بین المللی شعر «دوباره غدیر» در شیراز با اشاره به منزلت شعر در تاریخ بشر و اسلام افزود: در روزگاری که کاغذ فراوان و صنعت چاپ نبود در حقیقت شعر به تنهایی موثر ترین رسانه بوده است.

وی گفت: غدیر از روزی که به وجود آمد مانند جویباری در شعر شاعران روان شد و پیامبر اکرم (ص) شاعران را ارج می گذاشت و آنها را برای دفاع از حق فرا می‌خواند.

حداد عادل با بیان این مطلب که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) شاعران مسلمان را به شعر گویی برای تقویت دین تشویق می‌کرد اظهار داشت: لذا غدیر از آن هنگام تاکنون به عنوان واقعه‌ای بزرگ بوسیله شاعران به شیوه ای هنری ماندگار شده و آنان تلاش داشته‌اند تا با ماندگاری غدیر دین خود را ادا کنند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در خصوص اینکه شاعران عرب و پارسی‌گوی از صدر اسلام تا به امروز در عظمت امیرالمومنین(ع)، شکوه ولایت و غدیر سروده‌اند بیان داشت: شاعران پارسی‌گوی از فردوسی تا به امروز همه سر تعظیم به پیشگاه امیرالمومنین(ع) و غدیر فرود آوردند.

حدادعادل اضافه کرد: علامه امینی با کارهایش می‌خواسته بگوید که نباید تصور کرد که غدیر به زمان و تاریخ خاصی بستگی دارد بلکه در هر نسل و زمان بهترین شاعران دوران، اشعار برتر خود را به غدیر اختصاص داده‌اند.

https://haddadadel.ir/news/556-08-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.