تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

اظهارات کارگردان «پایتخت» در حضور حداد عادل

سیروس مقدم یادآور شد: حمایت‌های آقای حدادعادل چه شخصی و چه به عنوان نماینده مجلس از سریال «چک برگشتی» که درباره کاندیدای نماینده مجلس بود، دل کارگردانان را قرص کرد تا مجموعه تلویزیونی‌هایی با محوریت خانواده بسازند و در کنارش موضوعات سیاسی و اجتماعی را مطرح کنند.

به گزارش ایسنا، سیروس مقدم در جلسه‌ای که با حضور دکتر حداد عادل و استادان و علاقمندان زبان و ادبیات فارسی برگزار شده بود، افزود: دو سال پیش وقتی سریال «چک برگشتی» را کار کردیم بحث انتخابات مجلس بسیار داغ بود و دلمان می‌ترسید که چنین سریالی را بسازیم و پخش کنیم؛ اما خوشبختانه با حمایت‌های انجام شده از سوی نمایندگان به خصوص آقای حداد عادل، سریال کامل پخش شد و نتایج خوبی را داشت.

وی با بیان اینکه در سریال «پایتخت» محور اصلی خانواده بود، گفت: ما معمولا در مجموعه تلویزیونی‌ها با یک قطب خیر و یک قطب شر قصه را تعریف می‌کنیم و کنش و واکنش آن‌ها داستان را جلو می‌برد و در ‌‌نهایت خیر بر شر پیروز می‌شود اما در پایتخت نیروی شر یا خیر بیرونی زیاد نمی‌بینیم آنچه هست در درون خانواده شکل می‌گیرد.

وی افزود: این کار سختی است که یک قطب قصه که شر است را حذف کنیم و با مجموعه آدم‌های خوب داستان را تعریف کنیم لذا این خیر و شر را در درون آدم‌ها تعریف کردیم که نقاط ضعفشان شر و نقاط قوتشان نشان دهنده خیرشان می‌شود. فردی که خودش و یا حریفش را دست کم می‌گیرد و شکست می‌خورد و تلافی‌اش را سر خانواده در می‌آورد و بعد به این نتیجه می‌رسد که ناامیدی را کنار بگذارد و پرچم کشورش را بالا ببرد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از نکات مثبت این سریال عذرخواهی کردن در روابط اعضای خانواده و همچنین تشکر کردن بود، گفت: لازم است تا این فرهنگ‌ها پررنگ‌تر نشان داده شود؛ بر همین اساس در رابطه بین هما و نقی، محیط‌بان و همسرش و ارسطو و همسر چینی‌اش احترام متقابل و رعایت حقوق یکدیگر در نظر گرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه حمایت خانواده نقش به سزایی در استحکام خانواده دارد، گفت: حمایت و احترام به همه اعضای خانواده و همچنین نشان دادن صحنه‌ای که مربی به نقی می‌گوید که باید دوپینگ کند نشان می‌دهد که در برخی مواقع ما انسان‌ها شاید همه جوانب فیزیکی و جسمی را در نظر بگیریم اما باید از نظر روحی هم تقویت شویم که این کار توسط همسر نقی و با حضور در شب مسابقه و خوردن یک چای ساده و تعریف خاطره به سادگی انجام می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: اگر فرهنگ تشکر، عذرخواهی، حمایت و قدر‌شناس بودن را ترویج دهیم خیلی از عصبانیت‌ها کاسته می‌شود و نگاه‌ها اگر مهربان شود می‌توان راحت‌تر زندگی کرد.

https://haddadadel.ir/news/483-26-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.