تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1393

توجه به فرهنگ لغت نشانه زنده بودن زبان هر کشوری است

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تأکید بر اهمیت زبان فارسی گفت: توجه به فرهنگ لغت نشانه زنده بودن زبان هر کشوری است.

به گزارش ایرنا، دکتر حداد عادل عصر یکشنبه در مراسم تجلیل از مقام علمی، فرهنگی دکتر حسن انوری عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: تاکید می‌کنم باید در زبان فارسی همواره فرهنگ‌های مستندی تالیف شود.

وی اظهار داشت: به طور مثال در زبان انگلیسی شاید تاکنون چندصد فرهنگ لغت تألیف شده است اما با این وجود می‌بینیم با نو کردن فرهنگ‌های لغت خود زنده بودن زبان و فرهنگ خود را اعلام می‌کنند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در سخنان خود با تقدیر از زحمات چندین ساله دکتر انوری در زمینه زبان فارسی گفت: یکی از خصوصیات دکتر انوری که موجب به نتیجه رسیدن زحمات ایشان شد این بود که وی هیچگاه منتظر مسائل و تشکیلات دولتی نبودند.

حداد عادل افزود: دکتر انوری و همکاران ایشان در مدت هشت سال توانسته‌اند فرهنگ بزرگ سخن را به انجام برسانند که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر گروهی حدودا ۵۰ نفره از ۱۹ سال گذشته تاکنون مشغول تالیف یک فرهنگ جامع هستند، افزود: جلد اول این فرهنگ در ۱۲۰۰ صفحه در سال گذشته منتشر شده است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه در ایران به فرهنگ نویسی به عنوان یک علم نگاه می‌شود گفت: ما با وجود چنین دانشمندانی در کشور همانند دکتر انوری و دیگر زحمتکشان این عرصه افتخار می‌کنیم.

در ادامه این مراسم دکتر مهدی محقق رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز طی سخنانی از خدمات دکتر انوری تقدیر کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با زنده نگه داشتن یاد و خاطره زحمتکشان این عرصه از خدمات امین ریاحی، علامه زریاب خویی، منوچهر مرتضوی، بهمن سرکاراتی و… یاد کرد.

دکتر حسن انوری متولد ۱۳۱۲ تکاب آذربایجان غربی است که فعالیت خود را در زمینه زبان فارسی از سال ۱۳۳۲ آغاز و تاکنون ۶۰ جلد کتاب در این زمینه تالیف کرده است.

https://haddadadel.ir/news/481-21-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.