تاریخ انتشار: 19 اسفند 1392

درخواست معاون اول رئیس جمهور از دکتر حداد عادل

معاون اول رییس‌جمهور با تأکید بر اهمیت ترویج زبان فارسی به عنوان یکی از سرمایه‌های عظیم ملت ایران، از بنیاد سعدی خواست با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه‌ها و امکانات موجود، زمینه ترویج زبان فارسی در کشورهای خارجی را فراهم کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه هیأت امنای بنیاد سعدی با بیان اینکه این بنیاد وظایف سنگینی بردوش دارد، اظهار امیدواری کرد با تلاش دست‌اندرکاران بنیاد و متولیان ترویج زبان فارسی، در سال‌های آینده شاهد رشد و توسعه آموزش زبان فارسی باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: زبان فارسی یکی از جنبه‌های نفوذ و تأثیر فرهنگی ایران است و باید با به کارگیری روش‌های موثر ترویج زبان فارسی، جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در حوزه تمدنی خود ارتقا دهیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به نوپا بودن بنیاد سعدی، از رییس این بنیاد خواست وضعیت موجود زبان فارسی در دنیا را در قالب گزارش مستندی گردآوری کنند تا در یک برنامه چند ساله بتوان با مقایسه، میزان پیشرفت و موفقیت بنیاد را در ترویج زبان فارسی ارزیابی کرده و از آن به عنوان یک سند جامع استفاده نمود.

در این جلسه غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی نیز فارسی را زبانی پراهمیت و با قابلیت بالا دانست و به ارائه گزارشی از تاریخچه تأسیس و اقدامات انجام شده در بنیاد سعدی پرداخت.

حداد عادل با بیان اینکه هم اکنون در بیش از ۳۰۰ دانشگاه جهان زبان فارسی تدریس می شود، گفت: در لاهور پاکستان و مناطق اطراف آن در سال جاری حدود ۱۸۶ هزار دانشجو زبان فارسی را به عنوان درس اختیاری خود برگزیده‌اند.

وی افزود:‌ در حال حاضر ۳۰ کرسی تدریس زبان فارسی در دنیا وجود دارد که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و حدود ۱۵ هزار فارسی آموز غیر از زبان آموزان دانشگاهی، در ۶۵ کشور جهان مشغول فراگیری زبان فارسی هستند.

رییس بنیاد سعدی همچنین از تلاش دست‌اندرکاران بنیاد برای فعالیت در فضای مجازی خبرداد و افزود: در حال حاضر وبگاهی برای بنیاد سعدی طراحی شده و کارخود را آغاز کرده است.

فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت پشتیبانی و حمایت از بنیاد سعدی و همه متولیان تدریس و ترویج زبان فارسی افزود: تبادل استاد و دانشجو، تهیه متون آموزشی مورد نیاز و حمایت از کرسی‌های آموزش زبان فارسی از اقدامات این وزارتخانه برای ترویج و گسترش زبان فارسی بوده است.

ظریف وزیر امورخارجه هم از ترویج زبان فارسی به عنوان یک عامل قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل یاد کرد و گفت: زبان فارسی می‌تواند در ارتقا و تأثیرگذاری ایران در جامعه بین‌الملل به خصوص در حوزه تمدنی ایران نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه تلاش‌هایی علیه ترویج زبان فارسی به ویژه در حوزه تمدنی ازسوی برخی کشورها وجود دارد، بر لزوم سرمایه‌گذاری برای ترویج این زبان تأکید کرد و افزود: همگی باید ترویج زبان فارسی را به عنوان یک وظیفه خطیر ملی تلقی کرده و در جهت تحقق آن تلاش کنیم.

فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست تلاش برای ترویج زبان فارسی در داخل و خارج از کشور را امری ضروری دانست و گفت: وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های جدیدی را برای این منظور در پیش گرفته و برای گسترش مدارس ایرانی در خارج از کشور و آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی مقیم ایران برنامه‌ریزی کرده است.

در این جلسه شماری از اعضای هیأت امنای بنیاد سعدی همچون آقایان دکتر مهدی محقق، دکتردبیرمقدم، دکتر صادقی و استاد سمیعی و همچنین نمایندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی نیز در سخنانی نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص زبان فارسی ارائه کردند و راهکارهای مختلف برای ترویج زبان فارسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز بنیاد سعدی و سایر اقدامات برای توسعه فعالیت‌های بنیاد تصمیماتی اتخاذ شد.

https://haddadadel.ir/news/466-10-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.