تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۲

توصیه‌های پزشکی پیامبر (ص) بخشی از سبک زندگی اسلامی است

مشاور عالی مقام معظم رهبری در شیراز با بیان اینکه توصیه‌های پزشکی پیامبر اسلام (ص) بخشی از سبک زندگی اسلامی است، گفت: توجه به سبک زندگی اسلامی و رعایت دستورات اسلامی سلامت زندگی انسان را تأمین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، غلامعلی حداد عادل ظهر چهارشنبه در کنگره بین‌المللی سیره نبوی در طب، اظهار کرد: سخن گفتن از طب نبی در روزهای نزدیک به میلاد ایشان و برگزاری این کنگره در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بسیار متناسب و به‌جا است.

وی گفت: با وجود احادیث فراوان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) در امور پزشکی، ما بیشتر آن‌ها را توصیه‌های بهداشتی می‌دانیم و باید به طب نبی با چشم‌انداز وسیع‌تری نگریست.

توصیه‌های پزشکی پیامبر (ص) بخشی از سبک زندگی اسلامی است

مشاور عالی مقام معظم رهبری افزود: توصیه‌های پزشکی پیامبر (ص) بخشی از سبک زندگی اسلامی و بعثت پیامبر (ص) برای دعوت انسان‌ها به حیات طیبه و زنده کردن زندگی انسان بوده است.

وی با بیان اینکه سلامت از امور مربوط به حیات انسان است، خاطرنشان کرد: نتیجه پیروی از دستورات پیامبر (ص) داشتن زندگی سالم است و عدم پیروی از دستورات ایشان سبب بیماری روحی و جسمی می‌شود.

حداد عادل با بیان اینکه توجه به سبک زندگی اسلامی و رعایت دستورات اسلامی سلامت زندگی انسان را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اصل اعتقادی در اسلام، اعتقاد به خدا و جهان دیگر است که سبب ترویج امید و نشاط در زندگی می‌شود.

وی گفت: این اصل اعتقادی تأمین کننده سلامت روحی و جسمی انسان است و پوچ دانستن دنیا و عدم اعتقاد به جهان دیگر سبب بروز انواع مشکلات روانی در انسان می‌شود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان این‌که اصل اعتقادی دیگر در اسلام پرهیز از افراط و تفریط است، تصریح کرد: اسلام برخورداری از مواهب طبیعت و زندگی را منع نکرده بلکه برای هر کدام از آن‌ها حدی قرار داده و گناه نوعی تجاوز از حد است.

حداد عادل افزود: قرآن زیاده‌روی و اسراف را از حد گذراندن می‌داند که سبب خارج شدن زندگی از مسیر تعادل می‌شود.

بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی انسان ناشی از خروج از اعتدال است

وی با بیان این‌که زندگی دینی، یک زندگی متعادل است و انسان متدین در تعادل زندگی می‌کند، خاطر‌نشان کرد: انسان امروز با قدرت فناوری از اعتدال خارج شده و بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی انسان ناشی از خروج از اعتدال است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: انسان امروز با خروج از اعتدال در مقابل طبیعت و خودش قرار گرفته و همین مسئله سبب به‌وجود آمدن بسیاری از گرفتاری‌ها و بیماری‌ها برای انسان شده است.

حداد عادل تصریح کرد: خداوند همه چیز را بر اساس میزان و اندازه آفریده است، انسان نیز باید برای حفظ سلامت روح و جسم خود این میزان را رعایت کند.

وی با بیان این‌که گناه سبب ایجاد و افزایش بیماری می‌شود، افزود: مقایسه زندگی دین‌داران با زندگی غیر دین‌داران نشان می‌دهد که دین‌داران از سلامت بیشتری برخوردارند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به حدیثی از معصومین (ع) در رابطه با ارتباط گناه و بیماری گفت: بی‌بند و باری در روابط جنسی که در غرب با عنوان آزادی مطرح شد سبب بروز بیماری خطرناک ایدز شده است.

حداد عادل با بیان اینکه توصیه‌های دینی بیشتر جنبه بهداشتی و پیشگیری دارد، خاطر‌نشان کرد: در اسلام آسیب‌رسانی به خود، دیگران و حتی حیوانات حرام شمرده شده که رعایت همین نکته می‌تواند مانع بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی شود.

به گفته این وی، توصیه به استراحت کافی، رعایت نظافت جسمی و رعایت عفت در اسلام ضامن سلامتی روحی و جسمی است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به حدیثی از پیامبر (ص) گفت: خداوند برای هر بیماری درمانی قرار داده مگر مرگ که امری قهری است و درمان ندارد.

وی با بیان حدیثی از امام علی (ع) درباره مصرف بی‌رویه دارو خاطر نشان کرد: اگر پزشکان این حدیث را در مطب خود در معرض دید بیماران قرار دهند، بسیاری از رفتارهای ناصحیح در پزشکی اصلاح می‌شود.

حداد عادل تصریح کرد: رفتارهای متمدنانه‌ مسلمانان در اندلس سبب شده که بسیاری از بزرگان غرب مانند ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن به این رفتار‌ها اشاره کنند و آن را رمز موفقیت و سلامت مسلمانان بدانند.

https://haddadadel.ir/news/444-23-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.