تاریخ انتشار: 11 دی 1392

مرحوم پرورش پاسدار بصیر و مومن در سنگر انقلاب بود

مشاور عالی مقام معظم رهبری در اصفهان با بیان اینکه بسیاری از مدیران چپ‌گرا و اهل افراط، باندبازی و انحصارطلب در زمان وزارت پرورش در سال ۸۸ عمله فتنه شدند، گفت: پرورش در تمام مدت وزارتش از این افراد خون دل می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، غلامعلی حدادعادل در مراسم ختم سید علی اکبر پرورش که در مسجد نورباران اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: پرورش از ما سبقت گرفته و از جمله کسانی به شمار می رود که رفعت و رحمانیت را از خداوند خواسته‌اند؛ افرادی نظیر پرورش مجاهدانی هستند که برای دین خدا تلاش کردند تا دین خدا به دست مان برسد؛ در طول تاریخ، همه علما، همه دانشمندان و همه کسانی که پیش از ما و بیش از ما ایمان داشتند، مصداق آیه سوره مبارک حجر هستند.

وی افزود: مرحوم پرورش از مصادیق بارز کسانی است که بر ما سبقت بر ایمان داشتند و تلاش بسیاری در این زمینه کردند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان اینکه انسان‌ها روزی به دنیا می‌آیند و روزی از دنیا می‌روند و مرگ سرنوشت همه ما است، تصریح کرد: درست است که سرنوشت همه ما از آن نظر شبیه به هم است، اما همه به یک ایستگاه معنایی مرگ می‌رسیم.

وی تصریح کرد: افرادی مانند مرحوم پرورش در همه زندگی خود یک زندگی معنوی، الهی و باهدف داشته و وقتی به ایستگاه مرگ می‌رسند و پشت سر خود را نگاه می‌کنند، می‌بینند که یک راه درخشان را طی کردند و عمر خود را ضایع نکردند.

مرحوم پرورش انسان‌سازی را از خود به یادگار گذاشت

حداد عادل بیان کرد: سرگذشت‌ها مشابه هم نیست، یکی مانند آقای پرورش می‌شود و انسان‌سازی به یادگار می‌گذارد، یک نفر نیز در نقطه مقابل قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به خدمات اصفهان به اسلام اظهار کرد: اصفهان از صدر اسلام تاکنون به اسلام خدمت بسیار کرده و نیروهای بسیاری از این خطه به اسلام معرفی شده‌اند، در انقلاب اسلامی هم اصفهان خزانه نیرو و مدیر برای انقلاب اسلامی بوده است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری بیان کرد: اصفهان سرداران و مدیران بزرگی را به انقلاب اسلامی معرفی کرده است، مرحوم پرورش یکی از آن فرزندان بزرگ خدمتگزار بود که از این شهر برخواست و خدمات او نصیب همه مردم ایران شد.

حدادعادل خاطرنشان کرد: بنده حدود ۵۰ سال پیش با پرورش آشنا شدم، در آن زمان تلاش‌های دینی و مذهبی که داشتیم سبب شد با یکدیگر آشنا شویم، این آشنایی ادامه یافت تا که در زمان وزارت وی بنده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش شدم، در آن زمان نیز همکاری نزدیکی با پرورش داشتم.

وی افزود: این همکاری ۳ سال به طول انجامید، پس از آن هم دوستی ما ادامه یافت، به همین دلیل بنده وظیفه خود دانستم که این حق دوستی را به‌جا آورده و برای عرض تسلیت به خانواده وی و مردم اصفهان به این مجلس بیایم، امروز توفیقی شد تا بتوانم مختصری از این حق دوستی را ادا کنم.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان اینکه پرورش معلمی باسواد و عالمی بود که هرچه را آموخته بود با هوش و استعداد خوب خود، به‌خوبی درک و از دانشمندان زمان خود به خوبی بهره برده بود، تصریح کرد: وی در زمان حیات خود از محضر افرادی نظیر علامه جعفری، شهید بهشتی و استاد شهید مطهری استفاده می‌برد، حتی آن‌ها را به اصفهان دعوت می‌کرد تا دیگران نیز از محضر آنان استفاده کنند.

مرحوم پرورش در دولت شهید رجایی از وزرای باسواد دولت بود

حدادعادل با تاکید بر اینکه پرورش با قرآن انس دائم داشت، بیان کرد: استاد پرورش با نهج‌البلاغه، احادیث ائمه اطهار (ع)، تاریخ اسلام و اخلاق و عرفان اسلامی آشنا و در دولت شهید رجایی و پس از آن نیز از وزرای باسواد دولت بود.

وی خاطرنشان کرد: پرورش در دوران وزارت خود در سخنرانی‌ها به بیان مسائل اداری و سیاسی اکتفا نمی‌کرد بلکه سخنرانی‌های وی مشتمل بر معارف اسلامی بوده و با جهان‌بینی اسلامی آشنایی خوب و از نظر معارف اسلامی درک عمیقی داشت.

پرورش اهل عمل به وظیفه بود

مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت: پرورش خود اهل ادبیات و ذوق ادبی و سخنور و نویسنده بود که این مسئله سبب افزایش توانایی‌های او شده بود، از نظر معنوی بنده شاهد بودم و لمس کرده‌ام که یک مومن متقی، خداترس، مدافع دین و اهل عمل به وظیفه بود.

حدادعادل اظهار کرد: پرورش زمانی که مشاهده می‌کرد وظیفه او چیست به انجام آن وظیفه مبادرت می‌کرد، به عنوان مثال در زمانی به اقتضای شرایط و زمان تشخیص داده بود که باید با تبلیغات سوء فرقه‌های ضاله مبارزه کند، همواره اگر جامعه متحول می‌شد و شرایط تغییر می‌کرد وظایف جدیدی را برای خود بر می‌گزید.

وی افزود: پرورش پس از انقلاب در اصفهان میدان فعالیت خود را از مبارزه با تبلیغات سوء فرقه‌های ضاله گسترش داد و به روشنگری نسل جوان پرداخت، همچنین با تاسیس تشکل‌های مختلف و سخنرانی در میان اعضای آن تشکیلات‌ها افق دیگری از فعالیت را برای خود گشود.

پرورش در زمان امام (ره) حرکت در راه نهضت اسلامی را بر عهده گرفت

مشاور عالی مقام معظم رهبری تصریح کرد: زمانی که امام خمینی (ره) علم مبارزه با طاغوت را به دست گرفت، پرورش با باطن پاکش تشخیص داد که حقیقت راه امام (ره) بوده و حرکت در راه نهضت اسلامی را بر عهده گرفت، تا آن‌جایی که مردم اصفهان شاهد تلاش‌های وی برای پیروزی انقلاب بوده‌اند.

حدادعادل بیان کرد: پرورش پس از انقلاب به حدی شناخته شد و در نزد مردم اصفهان محترم بود که به عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی به نمایندگی از مردم اصفهان برگزیده شد، وی یکی از معدود غیر روحانیونی بود که در مجلس خبرگان حضور داشت، این مسئله به دلیل اعتقاد مردم به دانش وی بود.

وی خاطرنشان کرد: پرورش پیش از مجلس خبرگان قانون اساسی به عضویت در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی دفاع و وزارت آموزش و پرورش رسید، پس از آن به انجام فعالیت‌های سیاسی، مطبوعاتی، تشکیلاتی و روشنگری برای مردم پرداخت، بنده در سال‌هایی که با وی همکاری داشتم شاهد ساده‌زیستی و فروتنی وی بودم.

پرورش اهل وسیله قراردادن پست و مقام‌ها برای رسیدن به رفاه نبود

مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت: پرورش اهل وسیله قراردادن پست و مقام‌ها برای رسیدن به رفاه و زرق و برق نبود، بنده گواهی می‌دهم که وی از جمله کسانی بود که خود را برای انقلاب می‌خواست نه اینکه انقلاب را برای خود بخواهد و به حدی پرکار بود که از تلاش باز نمی‌ماند.

حدادعادل با بیان اینکه دوران وزارت پرورش از سخت‌ترین دوران مدیریت‌ها بود، اظهار کرد: پرورش در آن سال‌ها گرفتار جماعتی از مدیران افراطی در وزارتخانه شده بود که وی را رنج‌های بسیاری دادند، بنده چون شاهد این مسائل بودم خود را سزاوارتر از دیگران برای بیان این مطالب می‌بینم.

پرورش همواره از مدیران چپ‌گرا و اهل افراط خون دل می‌خورد

وی با بیان اینکه این مدیران چپ‌گرا، اهل افراط، باندبازی و انحصارطلبی بودند و تنها خود را انقلابی دانسته و دیگران را از خود طرد می‌کردند، خاطرنشان کرد: پرورش در تمام مدت وزارتش از این افراد خون دل می‌خورد چراکه مجبور بود مقدار بسیاری از زمان و عمر خود را صرف خنثی‌سازی شایعه‌ها و توطئه‌های این افراد کند.

مدیران افراطی زمان پرورش عمله فتنه ۸۸ شدند

مشاور عالی مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه در این زمان برخی فرصت‌های بسیاری را از پرورش برای خدمت به نظام و انقلاب گرفتند، بیان کرد: حال باید دید که بسیاری از آن‌ها دچار سرنوشت بدی شده‌اند، آن‌ها راه مقابل زمان وزارت پرورش را در پیش گرفته و به مکاتب لیبرالیسم و سکولاریسم گرویده و در سال ۸۸ عمله فتنه شدند.

حدادعادل با بیان اینکه مرحوم پرورش به لحاظ جنبه سیاسی، پیروی راستین امام و رهبری بود، تاکید کرد: پرورش جزو کسانی بود که بعد از امام خمینی (ره) راه را گم نکرد و لحظه‌ای انحراف نداشت، با هرگونه انحرافی مبارزه بی‌امان می‌کرد و هم در جریان‌های استان اصفهان و هم در سطح کشور در وزارت آموزش و پرورش، مقابل منافقین و کج‌فکران می‌ایستاد.

وی با بیان اینکه پرورش دارای جاذبه و دافعه بود، افزود: مرحوم پرورش مرد مبارزه و تصمیم‌گیری بود، وی پاسداری بصیر و مومن بود که با سلاح فکر در بستر انقلاب اسلامی حرکت می‌کرد.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان اینکه حتی یک نقطه تاریک در زندگی آقای پرورش وجود نداشت، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در پیامی که بعد از رحلت مرحوم پرورش صادر فرمودند، حق مطلب را ادا کردند، مقام معظم رهبری پرورش را به خوبی می‌شناختند و وی را دوست داشتند.

دیدن مرحوم پرورش همواره انسان را به یاد خدا می‌انداخت

حدادعادل با اشاره به خصوصیات شخصی استاد پرورش بیان کرد: پرورش بسیار خوش‌محضر و خوش‌مجلس بود، از آن جمله افرادی بود که انسان از مصاحبت با او لذت می‌برد و دیدنش انسان را به یاد خدا می‌انداخت.

وی افزود: پرورش اهل ذوق و صاحب تبع لطیفی بود، وی صادق، اهل مناجات، دعا و گریه، تجهد و نماز شب بود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان اینکه بارها شاهد اشک وی در زمان مناجات بودم، خاطرنشان کرد: مرحوم پرورش هم خوب گریه می‌کرد و هم خوب می‌خندید، در ذهن و حافظه وی هزاران نکته شنیدنی از تاریخ، لطایف و حوادث مختلف بود، وی بسیار شاداب، پرنشاط و سرزنده بود.

مرحوم پرورشسربازی شایسته برای انقلاب و امام و رهبری بود

حدادعادل با اشاره به برجسته‌ترین جنبه شخصیتی پرورش بیان کرد: مرحوم پرورش به تمام معنی کلمه یک معلم بود، معلمی که فقط در کلاس درس نبود بلکه در مسجد، مدارس، انجمن جوانان و در همه جا یک معلم کامل بود.

وی تصریح کرد: تصور بنده از مرحوم پرورش، استادی بزرگوار، انسانی مومن، انقلابی، مجاهد در راه خدا بود، او یک فرد شایسته برای اصفهان، یک سرباز شایسته برای انقلاب و امام و رهبری، یک شهروند شایسته برای جمهوری اسلامی، یک مسلمان شایسته برای پیامبر اعظم (ص) و یک بنده مخلص برای خدا بود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: از تمام معلمان و همکاران و دوستان آقای پرورش استدعا دارم که حق‌شناسی نسبت به مرحوم پرورش را انجام دهند؛ به گونه‌ای که دانش‌آموزانی را همانند پرورش تربیت کنند که سربازان خوبی برای انقلاب، امام و رهبری، شهروندی شایسته برای ایران اسلامی، مسلمانی شایسته برای اسلام و بنده‌ای نیکو برای خداوند باشند.

https://haddadadel.ir/news/435-01-2014

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.