تاریخ انتشار: 15 مهر 1392

نگرانی حداد عادل از حذف اشعار فارسی مقبره نظامی

غلامعلی حداد عادل در ملاقات با جوانشیر آخوندُف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، نگرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اهل فرهنگ و ادب جمهوری اسلامی ایران، نسبت به حذف اشعار فارسی از مقبره نظامی را به اطلاع وی رساند.

در پی انتشار اخباری دربارۀ حذف اشعار نظامی از بنای آرامگاه این شاعر فارسی‌زبان در شهر گنجه، شنبه، سیزدهم مهرماه،  دکتر حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در ملاقات با جوانشیر آخوندُف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، نگرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اهل فرهنگ و ادب جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این موضوع به اطلاع وی رساند.

سفیر جمهوری آذربایجان در پاسخ، به بیان اهمیت جایگاه شیخ نظامی در آذربایجان پرداخت و از مؤسسات مختلفی که در این کشور به نام نظامی تأسیس و کتاب‌هایی که در آن کشور از نظامی و دربارۀ نظامی به خط فارسی منتشر شده‌اند، یاد کرد.

آخوندُف یادآور شد که اخبار منتشرشده در رسانه‌ها دربارۀ این موضوع کامل نیست و دولت جمهوری آذربایجان قصد حذف اشعار نظامی را ندارد و آنچه اتفاق افتاده، مربوط به تعمیرات و معماری بنای آرامگاه است.

در این ملاقات، غلامعلی حدّاد عادل از سفیر جمهوری آذربایجان خواست که علاقه‌مندی استادان زبان و ادب فارسی و ملت ایران را نسبت به حفظ مشترکات فرهنگی دو کشور، به اطلاع مقامات دولت متبوع خود برساند و تأکید کرد که وجود اشعار نظامی، به خط فارسی، در آرامگاه این شاعر فارسی‌زبان، یکی از نشانه‌های احترام به این میراث مشترک ادبی دو کشور است.

https://haddadadel.ir/news/401-07-2013

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.