تاریخ انتشار: 31 شهریور 1392

پیام دکتر حدّاد عادل به هشتمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

هشتمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، با حضور دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و ده‌ها تن از استادان برجستۀ حوزۀ زبان و ادب فارسی و دانشجویان و علاقه‌مندان این حوزه، با پیام دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از روز سه‌شنبه، دوازدهم شهریورماه در دانشگاه زنجان آغاز به کار کرد و تا پانزدهم شهریورماه ادامه یافت. آنچه در پی می‌آید متن کامل پیام دکتر غلامعلی حدّاد عادل است به این دوره از همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی.

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از ارکان اصلی هویت ملی ایرانیان و ادبیات فارسی، سرمایۀ معنوی و فرهنگی ملت ماست. تلاش برای آموزش بهتر و بیشتر زبان فارسی به فرزندان این آب و خاک، درحقیقت تلاش در راه تحکیم پایه‌های ملیت ایرانی و کوشش برای گسترش ادبیات فارسی، کوشش در راه تقویت فرهنگ ایرانی محسوب می‌شود. بار سنگین این تلاش و کوشش بر دوش معلمان دلسوز و استادان دانشمند مدارس و دانشگاه‌ها نهاده شده و گردهمایی سالانۀ انجمن ترویج زبان و ادب فارسی فرصت نیکویی برای آشنایی این معلمان و استادان با هم و آگاهی آنان از دستاورد‌ها و تجربه‌های یکدیگر است.

این‌جانب وظیفۀ خود می‌دانم از مساعی همۀ استادان محترم زبان و ادبیات فارسی که جهاد فرهنگی مهمی را بر عهده گرفته‌اند سپاسگزاری نمایم و از همۀ مدیران محترم و کسانی که در برپایی این گردهمایی سهیم بوده‌اند، به‌ویژه استاد محترم، جناب آقای دکتر مهدی محقق، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، که ده‌ها سال است چراغ این انجمن را با همت خود روشن داشته‌اند، تشکر کنم.

فرصت را مغتنم می‌شمرم و خبر خوش آغاز به کار «بنیاد سعدی» را برای آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور و در میان غیر ایرانیان، به آگاهی شرکت‌کنندگان محترم در این گردهمایی می‌رسانم. تأسیس این بنیاد، در کنار تأسیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در جمهوری اسلامی ایران، که امسال بیست‌وسومین سال کار خود را سپری می‌کند، نشانۀ اهتمام دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران به زبان فارسی و ادبیات فارسی است. امیدوارم سال آینده گزارش تفصیلی دلگرم‌کننده‌ای از فعالیت‌های بنیاد سعدی در گردهمایی آینده به آگاهی استادان محترم برسد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در سال گذشته توفیق یافت نخستین جلد فرهنگ جامع زبان فارسی را که شامل حرف «آ» است، در یکهزار و دویست صفحه منتشر سازد. انتشار این نخستین جلد برای همۀ فارسی‌زبانان جهان و ملت ایران مژدۀ مبارکی است و ان‌شاءالله مجلدات بعدی آن نیز زیر نظر استاد ارجمند، جناب آقای دکتر علی‌اشرف صادقی، در آینده منتشر خواهد شد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای همۀ اعضای محترم گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در زنجان آرزوی توفیق می‌کند و از دانشگاه زنجان که میزبانی این جمع ارجمند را بر عهده گرفته سپاسگزار است.

غلامعلی حدّاد عادل

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی

۱۲/۶/۹۲

https://haddadadel.ir/messages/394-22-2013

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.