تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۱

آزادی مهدی هاشمی خیانت نیست/ تحت فشار با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی آزادی مهدی هاشمی را خیانت به کشور ندانست.

دکتر غلامعلی حداد عادل شامگاه چهارشنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان علوم پزشکی شیراز در پاسخ به سؤالی در خصوص آزاد شدن «مهدی هاشمی» از زندان گفت: قاضی پرونده تشخیص داده که با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزادی ممکن است و این حرکت کاملا قانونی است.

وی تصریح کرد: تشخیص قاضی است که آیا آزادی متهم به پرونده صدمه می‌زند و یا خیر در اینجا ما نمی‌دانیم که قاضی چه مبانی و یا مدارکی داشته که چنین تشخیص داده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این آزادی به معنی پایان محاکمه نیست تاکید کرد: آزاد کردن این متهم به معنی محکوم شدن و یا نشده او نیست ممکن است در آینده محاکمه و زندانی هم شود.

دکتر حداد عادل تصریح کرد: در عالم سیاست آزادی این متهم برای مخالفان «مهدی هاشمی» هم تعجب آور و انتقاد بر انگیز بود.

در حال فکر کردن برای حضور در انتخابات هستم

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی در خصوص کاندیدا شدن خود در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: خیلی‌ها فکر می‌کنند که این سفر‌ها و صحبت‌ها انتخاباتی است اما اینگونه نیست و امروز در حال بررسی و فکر کردن برای حضور در این انتخابات هستم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: همانطور که رهبری فرموده‌اند فعالیت زودرس به مصلحت هیچکس نیست و من هم در حال بررسی هستم تا ببینم وظیفه‌ام چیست.

دکتر حداد عادل در خصوص اسامی کاندیدا‌های اصولگرایان افزود: افراد زیادی مطرح هستند، از بنده، قالیباف و ولایتی اسم برده می‌شود و من هم گفته‌ام که ما با هم در ارتباط هستیم و گفتگو داریم و از طرفی آقایان متکی،‌ پور محمدی و کسان دیگری از اردوگاه اصولگرایان هستند و حتی نام آقای سعیدی‌کیا هم شنیده‌ام که گفته می‌آیم.

وی با اشاره به نام کاندیدا‌های اصلاح طلبان نیز یادآور شد: آقایان عارف، نجفی، جهانگیری و حتی آقای خاتمی، حال اینکه بیاید و نیاد مشخص نیست.

تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها عیب نیست

مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ به سؤالی در خصوص تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، گفت: اگر این امکان باشد که به لحاظ تعداد دانشجو و استاد، کلاس‌ها جدا باشد برای بانوان راحت‌تر است و بنده هم عیبی نمی‌بینم که کلاس‌ها جدا باشد.

دکتر حداد عادل تاکید کرد: اکنون هم در کلاس‌ها آقایان و بانوان جدا می‌نشینند ولی باید توجه داشته باشیم که ما کمترین مشکل را در خصوص اختلاط جنسیتی در دانشگاه‌ها داریم.

وی در خصوص وضعیت حجاب نیز تصریح کرد: اعتقاد من این است که برای ایجاد حجاب باید اعتقاد به حجاب را توسعه داد هر چند در جاهایی تدبیر و برخورد هم لازم است.

حکومت دینی بر خلاف دمکراسی عمل نمی‌کند

وی در تحلیل مباحث روز ایران و جهان نیز گفت: حکومت دینی هیچگاه برخلاف دموکراسی عمل نکرده و نمی‌کند، نگرانی غربی‌ها از حکومت دینی به دلیل پشتیبانی توده مردم از دین و اعتقادات دینی است.

دکتر حداد عادل ادامه داد: آمریکایی‌ها که آنقدر نگران سکولاریسم هستند چرا در مورد اسرائیل نگران نیستند. آن‌ها نگران هستند که کشوری اسلامی نباشد.

مشاور مقام معظم رهبری تاکید کرد: اگر آمریکا و غرب در حال حاضر مخالفتی در کشور با یک جریان دارند یا جریانی دیگر را تایید می‌کند در اصل محاسبه کرده که با پیروزی یک جریان می‌تواند تا چه حد به هدف خود نزدیک شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل اعمال تحریم‌ها را جدا کردن مردم از مسئولین و پاره کردن پیوند ملت ایران با نظام و رهبری دانست و تصریح کرد: راهکار مقابله با همه این موارد پایداری بر حکومت دینی است. مردم باید در صحنه بمانند، می‌مانند و می‌توانند با نوآوری و ابتکار فشار‌ها را خنثی کنند.

مجلس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها جلوگیری کرد

در ادامه این نشست دکتر حداد عادل در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص عملکرد مجلس برای رفاه مردم، گفت: مجلس به دولت اجازه نداد فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کند و خواست تا دولت سهم بودجه‌ای را که از افزایش نهاده‌های انر‍ژی به دست می‌آورد را به تولید داده تا نرخ کالا‌ها کاهش یابد.

وی یادآور شد: این طور نیست که نمایندگان مجلس در رفاه باشند و شرایط مردم را درک نکنند و به دنبال حل مشکلات آن‌ها نباشند اما باید توجه داشت اکنون در شرایط جنگ قرار داریم و هرکس هم در این عرصه وارد شود می‌داند برای چه می‌جنگد.

با فشار و تهدید مذاکره نمی‌کنیم

مشاور مقام معظم رهبری در خصوص مذاکره با آمریکا نیز تاکید کرد: تصور می‌کنم که آمریکایی‌ها بخواهند ما را سر میز گفتگو بنشانند با این هدف که به جهانیان بگویند کاری که ۳۴ سال انجام نشد با تحریم و فشار اقتصادی عملی شد.

وی ادامه داد: آن‌ها به دنبال حل مسئله نیستند بلکه می‌خواهند اثبات کنند که تحریم‌ها موثر بوده و در این راستا ممکن است که ابتدا روی خوش نشان دهند و بعد که گفتگو شروع شد آن را به عنوان یک برگ برنده رو کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سخنان ما روشن است آن‌ها به بهانه هسته‌ای و اینکه ایران به سمت سلاح هسته‌ای رفته ما را تحریم کرده‌اند، حالا که اینگونه نیست تحریم‌ها را حذف کنند، یک قدم نشان دهند آن وقت مذاکره می‌کنیم اما تحت فشار مذاکره انجام نمی‌شود.

اظهار نظر در خصوص مرسی با دقت باشد

دکتر حداد عادل در خصوص نوع نگاه‌ها و رفتار‌های رئیس جمهور مصر یادآور شد: در عقاید «مرسی» و مواضع سیاسی او نکاتی است که با مواضع ما همخوانی ندارد مانند بحث سوریه، اما جهات مثبتی نیز دارد او منتخب مسلمانان مصر است و جانشین «حسنی مبارکی» شده که مردم مصر به دلیل سازش او را کنار زدند به همین دلیل باید در اظهار نظر‌ها محتاط‌تر باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی تاکید کرد: آیا باید استقلال خودمان را در برابر فشار‌های آمریکا بفروشیم و به آن‌ها بگوییم شما یک لقمه نان به ما بدهید و هر چه می‌خواهید بر سر فلسطین و دیگر مسلمانان بیاورید و ما سکوت کنیم، استقلال داشتن بهایی دارد که باید آن را پرداخت کرد.

https://haddadadel.ir/news/327-20-2012

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.