تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۱

ابلاغ حکم رئیس جمهور به دکتر حداد عادل برای ریاست بنیاد سعدی

دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور طی حکمی دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به عنوان رئیس بنیاد بین‌المللی سعدی منصوب کرد.

پیشنهاد تأسیس بنیاد سعدی، با هدف ساماندهی امور مربوط به تدریس و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور مطرح شد.

بر اساس این پیشنهاد، قرار است سه مرکز مرتبط با گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور پس از انحلال، در بنیادی به نام «بنیاد سعدی» ادغام شوند. این مراکز در وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم، تحقیقات و فنّاوری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشغول به فعالیت هستند.

پس از طی مراحل مقدماتی تأسیس بنیاد و تهیه و تصویب اساسنامه و برگزاری جلسات هیئت امنا، در تاریخ ۱۰/۷/۹۱ طی حکمی از سوی دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر غلامعلی حداد عادل به سمت ریاست بنیاد سعدی منصوب شد.

متن حکم صادرشده بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل

در اجرای مادهٔ (۸) اساسنامهٔ بنیاد سعدی، مصوّب ۴/۸/۱۳۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، با عنایت به تخصص و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی و بنا به پیشنهاد رئیس هیئت امنای آن بنیاد، به‌موجب این حکم برای مدت چهار سال به‌عنوان «رئیس بنیاد سعدی» منصوب می‌شوید.

امید است با بهره‌گیری از آرای متخصصان و فرهیختگان کشور، نسبت به تصویب و تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های اصولی و راهبردهای مناسب، در جهت تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در عرصهٔ بین‌المللی اهتمام نموده و بر حسن اجرای آن نظارت نمایید.

توفیق جناب‌عالی و سایر اعضای محترم بنیاد را در انجام وظایف محوله از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

محمود احمدی‌نژاد

رئیس جمهوری اسلامی ایران

در مقدمهٔ اساسنامهٔ بنیاد سعدی، مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی (جلسهٔ ۶۷۳ مورَّخ ۴/۸/۸۹) هدف از تشکیل این بنیاد تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور و ایجاد تمرکز، هم‌افزایی و انسجام در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود کشور ذکر شده است تا بر اساس اهداف، سیاست‌ها، راهبردها و ضوابط حاکم بر روابط فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت راهبردی و اجرای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رسانه‌ای را در حوزهٔ گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عهده‌دار شود.

در تاریخ ششم اسفندماه ۱۳۹۰ اولین نشست بنیاد سعدی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری و با حضور اعضای هیئت امنای این بنیاد برگزار شد. اولین تصمیم‌های این هیئت پیشنهاد ریاست بنیاد به رئیس محترم جمهوری، ریاست عالیهٔ این بنیاد، تخصیص ردیف بودجه و سایر برنامه‌های تشکیلاتی بود که می‌توان آن را حسن ختام کارنامهٔ فرهنگی کشور در سال ۱۳۹۰ به حساب آورد.

 

https://haddadadel.ir/news/314-02-2012

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.