تاریخ انتشار: 1 شهریور 1391

استحکام جنبش غیرمتعهد‌ها مقامات آمریکا را به چالش کشیده است

دکتر حداد عادل نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: استحکام سازمان جنبش غیرمتعهد در سال‌های متمادی، فکر سران آمریکا را به خود مشغول کرده و امروز این کشور را به چالش کشیده است.

غلامعلی حداد عادل در آستانه برگزاری شانزدهمین‌ اجلاس سران جنبش غیرمتعهد‌ها به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران گفت: جنبش غیرمتعهد‌ها از سوی دیگر غرب را نیز از امتیازگیری‌های گذشته خود منع کرده است.

دکتر حداد عادل افزود: جنبش غیرمتعهد‌ها که احترام متقابل به تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر، برابری و منافع متقابل، عدم تجاوز به یکدیگر، همزیستی مسالمت آمیز، عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر را از جمله وظایف محوری خود قرار داده است، امروز توانسته روند نفوذ مستقیم آمریکا در جوامع بشری را کند‌تر از گذشته کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا همواره سعی داشته است تا جنبش غیرمتعهد‌ها را که برگرفته از روحیه‌ای عدالت خواه است منحرف کند، گفت: آمریکا تلاش‌های مستمری را در راستای اعمال نفوذ در میان اعضای این جنبش با هدف ایجاد تفرقه بین آن‌ها بکار گرفته است.

دکتر حداد عادل تصریح کرد: با توجه به انقلاب‌ها و گسترش موج بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه، برگزاری اجلاس غیرمتعهد‌ها در ایران، بی‌شک شکست دیگری برای آمریکا رقم خواهد زد.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد سیر صعودی حرکت‌های اسلامی منطقه و همزمانی اجلاس سازمان غیرمتعهد‌ها با بحران‌های جهانی نیز می‌تواند نقش سرنوشت سازی برای کل جهان به دنبال داشته باشد.

دکتر حداد عادل با اشاره به اینکه جنبش غیرمتعهد‌ها از جمله نهادهای بین‌المللی باسابقه و بسیار مهم به شمار می‌رود، گفت: بزرگان مشهوری نظیر جواهر لعل نهرو، مارشال تیتو، احمد سوکارنو و جمال عبدالناصر از آفریقا و اروپا به عنوان بنیانگذاران جنبش غیرمتعهد‌ها توانستند با الهام از حرکت‌های برخواسته از ملت‌های ستم دیده چنین نهادی را تشکیل دهند.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: امروزه اعضای کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد‌ها می‌توانند ظرفیت‌های بالقوه موجود در این نهاد بین المللی را به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل کرده و با این روند سلطه‌های غرب را مهار کنند.

دکتر حداد عادل افزود: در شرایطی که جامعه جهانی به لحاظ سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا با بحران‌های فزآینده و چالش برانگیز روبرو شده، برگزاری جنبش غیرمتعهد‌ها در سطوح سران و وزرای امور خارجه در تهران، فرصت مناسبی برای هم‌اندیشی و تصمیم سازی در پرتو خاستگاه جهانی، همبستگی و عدالت فراهم ساخته است.

https://haddadadel.ir/news/305-22-2012

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.