تاریخ انتشار: 14 شهریور 1401

شعر مستشارنظامی شعری سالم و آراسته به صنایع ادبی است

غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مراسم رونمایی کتاب «چهارده ترکیب‌بند آیینی» به قلم نغمه مستشار نظامی که عصر ۱۴ شهریورماه در کتابفروشی زیتون برگزار شد، با اشاره به تقارن رونمایی کتاب «چهارده ترکیب‌بند آیینی» با ایام منتهی به اربعین حسینی عنوان کرد: توفیق داشتم که مقدمه این کتاب را بنویسم. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حسرت داشتیم که این انقلاب صاحب نسلی فرهیخته، ادیب،‌ متدین،‌ انقلابی و حسینی شود و در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی تعداد زنان شاعر بسیار اندک بود. امروز خدا را شاکریم که به آرزوی خود رسیده‌ایم.

به گزارش  خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، حدادعادل با بیان اینکه انقلاب اسلامی ادبیات خاص خود را دارد، افزود: یکی از نشانه‌های هر انقلاب اصیل، ایجاد تحول در ادبیات است و انقلاب اسلامی ما فرهنگ، ارزش‌ها، زبان و ادبیات را متحول کرد که چاپ و انتشار ۱۰ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس شاهدی بر این ادعاست.

وی با تاکید بر اینکه اگر کسی بخواهد کار علمی و تحقیقی انجام دهد باید در تاریخ ادبیات فارسی فصلی را به تاریخ انقلاب اسلامی اختصاص دهد، گفت: در حوزه شعر ادبیات انقلاب اسلامی به قالب‌های کهن وفادار ماند ولی به زبان کهن پایدار نماند. زبان شعر امروزی ولی در ظرف کهن است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به تاثیر توجه خاص مقام معظم رهبری به حوزه شعر و ادبیات عنوان کرد: با این توجه و تاکید زمینه برای رشد شاعری فراهم شد. کسانی که از گرفتاری‌های مقام معظم رهبری اطلاع دارند می‌دانند تا ایشان مساله‌ای را بنیادی ندانند برایش وقت صرف نمی‌کنند و اینکه بر شعر و ادبیات پافشاری می‌کنند یک پیام دارد که نتیجه آن ایجاد ذوق و انگیزه در شاعران است. ایشان دائم کتاب‌ها را می‌خوانند و تقریظ‌هایی نیز بر آثار ارزشمند می‌نویسند.

وی با بیان اینکه در تاریخ ادبیات فارسی تعداد شاعران زن نسبت به مردان تنها یکی دو درصد بوده است، افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی پدیدآمدن شاعران زنی بوده که اشعار خوب و درجه اول می‌سرایند که یکی از آنها نغمه مستشار نظامی است.

حدادعادل همچنین با اشاره به اینکه شعر مستشارنظامی از نظر دستوری و فن شعری سالم و آراسته به صنایع ادبی است، گفت: زبان شعرش نرم و روان و در عین حال فاخر است. همچنین رگه‌هایی عمیق از عواطف مادرانه و زنانه در اشعارش مشهود است که تنها از عهده یک زن برمی‌آید.

وی همچنین با بیان اینکه شعر شاعران آیینی پس از انقلاب اسلامی از گفتمان ذلت به گفتمان عزت تغییر رویکرد داد، افزود: از سال ۴۲ به تدریج گفتمان شعر آیینی متحول شد و در شعر مستشار نظامی نیز شاهد غلبه گفتمان عزت هستیم بدون اینکه از حسرت و مرثیه نیز خالی باشد.

https://haddadadel.ir/news/2152-05-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.