تاریخ انتشار: 14 شهریور 1401

پنجمین همایش بین المللی اربعین

آیین آغاز پنجمین همایش بین المللی اربعین با محوریت «جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی» با سخنرانی دکتر غلامعلی حدادعادل و با حضور جمعی از اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و علاقه مندان در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

 

https://haddadadel.ir/multimedia/2117-05-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1401

تصاویر | حضور در مراسم دیدار مدال آوران المپیادهای علمی با رئیس جمهور

https://haddadadel.ir/multimedia/2101-25-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1401

میراث فرهنگی تجسم عینی تاریخ یک ملت است

دکتر غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در دومین همایش معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها که صبح یکشنبه ۳۰ مردادماه ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد، به اهمیت جایگاه میراث‌فرهنگی در  دلبستگی به کشور و همبستگی ملی اشاره و بیان کرد: «مهاجرت جوان‌ها، فارغ‌التحصیلان و‌ متخصصان به کشورهای خارجی از موضوعات روز کشور است، اما اگر کسی به جایی دلبستگی داشته باشد با وجود مشکلات از آنجا دل نمی‌کند. میراث‌فرهنگی از این سو دارای اهمیت است.»

او‌ در تعریف عمل آزادانه به اهمیت داشتن هویت اشاره کرد و افزود:  «یکی از عناصر اصلی داشتن هویت، حافظه است. همین‌طور که حافظه در هویت شخص دارای نقش اساسی است، تاریخ نیز در مقیاس کلان، اجتماعی و حافظه یک ملت دارای اهمیت است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت آگاهی هر ملت از گذشته و تاریخ خود، بیان کرد: «میراث‌فرهنگی نقش مهمی در خودآگاهی ملی و فرهنگی دارد، میراث‌فرهنگی اعم از ملموس و ناملموس تجسم عینی تاریخ یک ملت است، از گذشته و تاریخ هر ملتی تنها میراث‌فرهنگی آن باقی مانده است.»

حداد عادل با بیان اینکه میراث‌فرهنگی بهترین ابزار برای شناخت تمدن و تاریخ هر ملتی است از زبان و معماری نیز نام برد و افزود: «بازار و قنات نمونه‌ای از مظاهر معماری ایرانی هستند، تمدن ماندگار و چندهزار ساله ایران به کمک قنات به حیات خود ادامه داده است، هر چه‌قدر به عملکرد این قنات بیندیشیم، احترام ما نسبت به نیاکان افزوده می‌شود.»

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، حفظ میراث‌فرهنگی و‌معرفی آن به نسل جدید را وظیفه‌ای ملی دانست و افزود: «شما نگهبانان خشت و‌ گل نیستید، بلکه نگهبان حافظه تاریخی ملت خود هستید که موجب هویت ملی، همبستگی و دلبستگی به سرزمین و تاریخ می‌شود، اگر ملت این حافظه تاریخی را از دست بدهد خودش را از دست می‌دهد.»

او با تاکید بر اهمیت نقش حافظه مشترک در ایجاد همبستگی ملی، ادامه داد: «این چیزی است که ما به آن احتیاج داریم و دشمن ما این را نمی‌خواهد، آن‌ها یک‌نسل بی ریشه می‌خواهند که دلبستگی نسبت به کشور خود نداشته‌ باشند.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  با اشاره به اینکه نسل جوان را باید با هویت تاریخی و‌ میراث‌فرهنگی آشنا کرد، افزود: «اگر دلبستگی به کشور و‌ میهن وجود داشته باشد کسی کشور خود را به آسانی رها نمی‌کند. بدترین ظلم به یک ملت این است که از خودش فرار کند و به گذشته‌اش افتخار نکند.»

حداد عادل با بیان اینکه حس تاریخی در ملت ما ضعیف است، افزود: «ما علاقه‌ای به گذشته اشیا و حفظ آنچه از گذشته به ما رسیده است، نداریم، فرهیختگان و‌ معلمان باید به اشیا از حیث تاریخی بودن آن‌ها بها دهند، حفظ میراث‌فرهنگی و احترام به آن را باید شما به ملت یاد بدهید.»

او یکی از نشانه‌های بی‌توجهی به میراث‌فرهنگی را نساختن بازار در شهرهای جدید عنوان ‌کرد و افزود: «در معماری بازار عقلانیت وجود دارد و ساز‌ه‌ای است که با اقلیم ما سازگار است.»

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی سخنانش را با شعری از اخوان‌ ثالث با عنوان «میراث» پایان داد و بر اهمیت شناساندن میراث‌فرهنگی به جوانان تاکید کرد.

 

برای مشاهدۀ ویدئوی گفت‌وگو با خبرگزاری میراث آریا در حاشیه دومین همایش معاونان میراث‌فرهنگی روی لینک زیر کلیک کنید:

دومین همایش معاونان میراث فرهنگی

https://haddadadel.ir/news/2074-21-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1401

تصاویر | شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

سومین جلسه شورای هماهنگی دبیران محترم کارگروه های تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به ریاست وزیر امور خارجه و حضور دکتر حدادعادل روز ۲۵ مرداد ماه برگزار شد.

https://haddadadel.ir/multimedia/2065-16-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1401

نشست ملی نقش مشارکت جوانان در حکمرانی نو

نشست ملی «نقش مشارکت جوانان در حکمرانی نو» شنبه ۲۲ مردادماه با حضور دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

https://haddadadel.ir/multimedia/2048-13-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1401

دشمن جنگ ادراکی را علیه مردم شروع کرده است

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی تاکید کرد: باید به جوانان فرصت داده شود تا استعداد خود را نشان دهند و همچنین در عرصه مدیریتی از وجود بانوان نباید غافل شد تا کشور به خوبی اداره شود.

به گزارش فارس، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی عصر امروز در جلسه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مازندران با بیان اینکه وظیفه ما وسعت دادن به چتر ائتلاف است، اظهار کرد: ائتلاف یعنی همه نیروهای انقلابی که به رهبری معتقدند، باید درکنار همدیگر کار کنند.

وی افزود: حفظ وحدت سخت است و این حفظ آنقدری که در پیروزی سخت است در شکست نیست.

حداد عادل به جوان‌گرایی اشاره و اظهار کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر جوان‌گرایی اصرار کرده است و این یک شعار نیست بلکه یک واقعیت است، پس به جوانان فرصت دهید تا استعداد خود را نشان دهند و این موضوع را به عنوان یک راهبرد استراتژیک رعایت کنید، زیرا این کشور باید به دست جوانان اداره شود.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی کشور شرکت ندادن بانوان در مسائل سیاسی را یک اشتباه برشمرد و تصریح کرد: بانوان رکنی از این جامعه هستند و هیچ وقت موضوع آنان از نظر ما یک موضوع حاشیه‌ای نیست و ۵۰ درصد جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند؛ بنابراین کشور باید با رای اداره شود و فرقی بین رای مرد و زن وجود ندارد و نباید در عرصه عمل از وجود بانوان غافل شوید.

وی بیان کرد: نیرو سازی را فراموش نکنید، هر جریانی که با جوانان پیوند نداشته باشد و نیرو نسازد، عقیم است و به نازایی سیاسی مبتلا می‌شود.

حدادعادل خاطر نشان کرد: دشمنان انقلاب از ابتدای این انقلاب تا به امروز یک روز هم مارا آسوده نگذاشتند و فلج کننده‌ترین تحریم‌ها را بر این ملت تحمیل کردند.

وی حکومت‌رانی هوشمند را لازمه این حکومت دانست و گفت: باید از فناوری اطلاعات و اینترنت استفاده کنید و امروز جهادی که رهبری ما را به آن دعوت می‌کند، تبیین است، زیرا دشمن جنگ ادراکی را بر علیه مردم شروع کرده است.

حجت‌الاسلام نصیرالدین یعقوبی رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مازندران نیز با بیان اینکه ما نسبت به آرمان‌های انقلاب بی‌تفاوت نیستیم، ادامه داد: یا نباید تشکیلات شروع شود یا وقتی شروع شد باید از آن حمایت کنیم و اگر آن را کنترل و بازرسی نکنیم منفعل می‌شود.

شکرالله رضازاده دبیر شورای ائتلاف نیرو های انقلاب اسلامی استان مازندران نیز در پایان گفت: ما از هر عزیزی که باری از دوش انقلاب کم کند، استقبال می‌کنیم و امروز انقلاب تحمل تفرق ما را ندارد، پس اگر ما یک دل شویم قطعا انقلاب نتایج آن را خواهد دید و سر موضوع انقلاب با کسی شوخی نداریم.

جلسه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مازندران عصر امروز با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی کشور، حجت‌الاسلام نصیرالدین یعقوبی رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مازندران، نورالدین قدیمی معاون امور استان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، شکرالله رضازاده دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مازندران، روح الله علیزاده فرماندار شهرستان محمودآباد و دیگر رؤسا و دبیران ۲۲ شهرستان مازندران در محمودآباد برگزار شد.

https://haddadadel.ir/news/2027-24-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: 28 تیر 1401

زبان فارسی در ایران مساله جناحی نیست

به گفته رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، موضوع زبان فارسی موضوع هویت ملت ایران است. زبان فارسی در ایران مساله جناحی نیست و هرکس خواهان وجود ملت ایران باشد، باید خواهان زبان فارسی باشد.

به گزارش ایرنا، چهاردهمین نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود شالویی دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و مسئولان نهادها و سازمان‌های مختلف برگزار شد.

حدادعادل در این نشست با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم برگزاری منظم‌تر جلسات مرتبط با زبان فارسی است، گفت: در هر دوره از برگزاری جلسات شاهد حضور دستگاه‌های بیشتری هستیم، شاهد دیدگاه جدی دولت در این مسیر هستم و فقط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست که این اقدامات را انجام می‌دهد.

به گفته رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از جلوه‌های توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به زبان فارسی راه‌اندازی سامانه جامع زبان فارسی است.

حدادعادل افزود: مناسب می‌دانم درباره اهمیت زبان فارسی صحبت کنم، زیرا موضوع زبان فارسی موضوع هویت ملت ایران است. زبان فارسی در ایران مساله جناحی نیست و هرکس خواهان وجود ملت ایران باشد باید خواهان زبان فارسی باشد.

او با تاکید بر اینکه زبان، ظرف فرهنگ است و هویت هر کشوری به فرهنگ آن بستگی دارد، ادامه داد: شاهدیم که از ابتدای انقلاب و جنگ ۸ ساله، دشمنان به این نتیجه رسیدند که باید جنگ نرم را در دستور کار خود قرار بدهند. در نتیجه تخریب زبان را در دستور کار خود قرار دادند.

https://haddadadel.ir/news/2029-19-2022

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.