تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

پیام تسلیت دکتر حدادعادل خطاب به دکتر حمید میرزاده

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی، درگذشت فرزند دکتر حمید میرزاده را تسلیت گفت.

متن پیام دکتر حدادعادل خطاب به رئیس سابق دانشگاه آزاد به شرح ذیل است:

بسمه‌تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

جناب آقای دکتر حمید میرزاده

شنیدن خبر درگذشت فرزند عزیزتان موجب تأسف و تأثر فراوان شد. ضمن عرض تسلیت به جنابعالی و خانواده محترم، از خداوند مهربان برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

غلامعلی حدادعادل

https://haddadadel.ir/messages/1288-03-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۰

«تقویت تولید» کلید رفع مشکلات اقتصادی/شعار امسال ادامۀ شعار پارسال است

دکتر غلامعلی حدادعادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دربارۀ شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» با اشاره به اینکه «صحبت‌های مقام معظم رهبری در لحظات آغازین سال ۱۴۰۰، امیدوارانه و واقع‌بینانه بود» اظهار داشت: «چندین سال است که پیام نوروزی رهبر انقلاب متمرکز بر مسائل اقتصادی است و ایشان تلاش کردند علاوه بر تبیین فرصت‌ها و نقاط مثبت، به ضعف‌ها هم اشاره‌ای داشته باشند.»

وی با توجه دادن به این مهم که «شعار سال یک شعار عمومی است» افزود: «مخاطب شعار سال، همۀ ملّت ایران هستند؛ لذا هر کسی به فراخور حال خود باید ببیند وظیفه‌اش چیست و این شعار در واقع جهت مشترک همۀ فعالیت‌های ملت را در سال جدید مشخص می‌کند.»

حدادعادل گفت: «رهبری توجه دارند که دشمنان انقلاب و استقلال ملت ایران، با تحریم و محاصرۀ اقتصادی این ملت را نشانه گرفته‌اند و با فشار می‌خواهند آنها را به زانو درآورند. البته الحمدلله این نیت و آرزوی دشمنان برآورده نشده و ان‌شاءالله هیچوقت محقق نخواهد شد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: «نظر مقام معظم رهبری این است که کشور باید در اقتصاد به درجه‌ای از قوت برسد که دشمن درک کند تحریم اقتصادی دیگر یک سلاح از کار افتاده است؛ و مادامی که آنها حس کنند تحریم بر پیکر ملت ما اثر می‌کند آن را ادامه می‌دهند. لذا ما باید از طریق تکیه بر توان داخلی، دشمن را در استفاده از این سلاح ناامید کنیم.»

حدادعادل با اعتقاد به اینکه «تمرکز بر تولید نخستین راه قوی شدن اقتصاد است.» اذعان داشت: «تولید ابعاد مختلفی دارد؛ بخشی از آن بهره‌گیری از هوش و دانش نسل جوانی است که قوت و بزرگی خود را با شرکت‌های دانش‌بنیان، اختراعات و نوآوری‌ها نشان داده و اینها کاملاً چشم‌انداز خوبی را برای آیندۀ ایران ترسیم می‌کند.»

وی با تصریح به اینکه «رهبر انقلاب معتقدند تولید باید محور باشد.» خاطرنشان کرد: «سال قبل جهش تولید محور بود و امسال نیز عنوان «تولید» در شعار سال باقی مانده است؛ درواقع شعار سال ۱۴۰۰ ادامۀ شعار سال ۹۹ است و آن فکر همچنان درست است و باید آن راه را ادامه داد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: «در سال جدید تکیه و تمرکز باید بر دو چیز باشد، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها؛ پشتیبانی از تولید به مدیریت صحیح، جدیت، تلاش، مبارزه با قاچاق و فساد اقتصادی نیاز دارد و اینها انتظارات مردم برای حمایت از تولید است.»

حدادعادل در توضیح موانع فراروی تولید، اظهار داشت: «بخشی از موانع تولید خارجی است که راه برداشتن آنها خنثی کردنشان از طریق تقویت تولید است؛ البته اگر برخی کشورهای خارجی زیاده‌خواهی نکنند و قصد دخالت در امور کشور نداشته باشند، و اگر به همان قول‌هایی که داده‌اند عمل کنند، بخشی از این موانع برداشته می‌شود.»

وی بخش دیگری از موانع تولید را موانع داخلی دانست که باید برداشته شود و رهبری نیز در سخنان خود به برخی از آنها اشاره کردند.

حدادعادل گفت: «جوهر پیام رهبر انقلاب برای سال ۱۴۰۰ این است که دولت و ملت باید برای رفع مشکلات مردم روی امور اقتصادی متمرکز شوند؛ کلید آن تقویت تولید و کلید تقویت تولید نیز پشتیبانی از تولید و برداشتن موانع آن است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ذکر مثالی توضیح داد: «وقتی کسی می‌خواهد حرکت یک ماشین را سرعت ببخشد، در عین اینکه آن را از پشت هل می‌دهد، ماشین را به سرازیری هدایت می‌کند و سنگ‌ها و موانع را از پیش روی آن برمی‌دارد؛ حالا در مورد تولید نیز هم باید از آن حمایت و پشتیبانی کرد، هم موانع را برداشت.

حدادعادل در پایان اظهار امیدواری کرد با توجه همگان به رهنمودهای رهبر انقلاب و به کار بستن  توصیه‌های ایشان، فشار اقتصادی فعلی که بر دوش مردم است و همه را رنج می‌دهد کاهش پیدا کند.

https://haddadadel.ir/news/1283-21-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

«مصاحبه» باید یکی از شرایط پذیرش دانشجوی رشته «مشاوره» باشد

جلسه ۱۹۴ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل به صورت حضوری و آنلاین در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حداد عادل با اشاره به اهمیت زیاد رشته مشاوره اظهار داشت: مشاوره از رشته‌هایی است که باید در خصوص افرادی که تمایل دارند، در این رشته ادامه تحصیل دهند بررسی دقیق‌تری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بهتر است در شرایط پذیرش دانشجو در رشته مشاوره، باید شرط مصاحبه لحاظ گردد، افزود: در برخی رشته‌ها به دلیل حساسیت زیاد، باید در پذیرش داوطلبین برای ورود به دانشگاه، مصاحبه‌ای توسط اساتید مجرب صورت گیرد، تا توانمندی، اندیشه، تفکر، سلایق و سایر ویژگی‌های این افراد با دقت بیشتری سنجیده شود.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی خاطر نشان کرد: باید وزارت علوم اقتضائات خاص رشته‌های مختلف مانند ارتقای اساتید، تعداد واحدها، تعداد سنوات و غیره را مورد توجه قرار دهد و همه رشته‌ها با یک معیار واحد ارزیابی نشوند.

دکتر حداد عادل افزود: در چند سال اخیر مقام معظم رهبری یک فضایی را برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ایجاد کردند و در وزارت کشور و همچنین در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند نوبت در خصوص این مسئله بحث شده است.

وی پیشنهاد داد: با توجه به اهمیت حوزه آسیب‌های اجتماعی باید در تدوین منابع دقت بیشتری لحاظ شود و از منابع معتبر استفاده شود.

گفتنی است پس از اظهار نظر اعضا، دکتر حداد عادل در جمع بندی جلسه اظهار داشت: با توجه به اینکه در زمینه رشته مشاوره در حوزه کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است و کتاب‌های زیادی نوشته شده است، بنابراین با استفاده از آنها می‌توانید منابع اصلی و فرعی را تقویت کنید و برخی سرفصل‌های جدید نیز تعریف کنید.

وی پیشنهاد داد: کارگروه مشاوره با همکاران حوزوی دبیرخانه شورای تحول، جلسه‌ای داشته باشند تا هم ایرادات مرتفع گردد و هم از ظرفیت منابع حوزه، برای غنای بیشتر برنامه استفاده شود.

لازم به ذکر است در پایان این جلسه پس از اظهار نظر و پیشنهادات اعضا، کلیات و جزئیات سرفصل آموزشی و برنامه درسی رشته مشاوره در مقطع کارشناسی به تصویب رسید.

https://haddadadel.ir/news/1269-01-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

پیام تسلیت به‌مناسبت درگذشت پدر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک

دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پیامی درگذشت پدر ذبیح‌اله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

انالله و اناالیه راجعون

جناب آقای دکتر خدائیان

معاون محترم رئیس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

خبر درگذشت پدر بزرگوارتان موجب تأسف و تألم اینجانب شد. ضمن عرض تسلیت به شما و خانواده محترمتان برای آن مرحوم از درگاه خداوند متعال رحمت و مغفرت و برای جنابعالی و دیگر بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌نماید.

https://haddadadel.ir/messages/1259-01-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سیدنورالدین رابطۀ دین و سیاست را با زندگی و مرگ خود گره زد

آیین رونمایی از مستند «نائب الامام» با محوریت زندگی سیدنورالدین حسینی‌الهاشمی از علمای صاحب نام و مبارز شیراز شامگاه یکشنبه ۱۰ اسفند در مجتمع شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، در ابتدای این مراسم دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: من توفیق داشته‌ام از شهریور سال ۱۳۴۵ تا بهمن ۱۳۴۷ ساکن شیراز باشم و در این ۳۰ ماهی که در دانشگاه شیراز درس می‌خواندم و درس می‌دادم؛ به‌طور طبیعی با محافل دینی و سیاسی شهر و استان آشنا شدم و از برخی حوادث و سوابقی که خودم شاهد آن نبودم اطلاعاتی کسب کردم.

حدادعادل افزود: اقوامی که در این مدت با آن‌ها در معاشرت بودم از سید نورالدین با عظمت یاد می‌کردند؛ وی برای متدینین شیرازی یک اسطوره‌ با نفوذ کلام بودند که نقشش در ایجاد وحدت بین نیروهای متدین و سیاسی و قدرت سازماندهی نقل محافل بود. بعدها شاید تصویر وی را در چشم مردم شیراز قابل مقایسه با شهید بهشتی در انقلاب دیدم.

وی با تاکید بر اینکه سیدنورالدین حسینی‌الهاشمی رابطه دین و سیاست را با زندگی و مرگ خود گرده زده بود، گفت: در سال‌های ۱۳۴۵ فقط یک هیات دینی از مجموعه فعالیت‌های این عالم مبارز باقی مانده بود که خاکستری از آتش سال‌های قبل بود و من همواره مایل بودم درباره آن‌ها اطلاعاتی کسب کرده باشم.

گفتنی است در پایان این مراسم از عوامل سازنده مستند «نائب الامام» تجلیل شد.

https://haddadadel.ir/news/1262-28-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۹

پاسخ حدادعادل به اظهارات احمدی‌نژاد

دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با انتشار جوابیه به اظهارت روز گذشتۀ «محمود احمدی‌نژاد» واکنش نشان داد و تحلیلش از رد صلاحیت احمدی‌نژاد را مبتنی بر رد صلاحیت وی در سال ۹۶ و توصیه سخنگوی شورای نگهبان به عدم ثبت‌نام مجدد رد صلاحیت‌شده‌ها دانست. وی در این جوابیه با اشاره به اینکه هیچ رابطه‌ای با دفتر فرح نداشته و هیچگاه او را ندیده است، ادعاهای احمدی‌نژاد درباره دست‌بوسی را «دروغ محض»، «چندش‌آور» و سناریوی رسوایی دانسته که فقط دشمنان از آن سود می‌برند.

متن کامل توضیحات حدادعادل به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

در جلسه‌ای که اینجانب با گروهی از دانشجویان دربارۀ انتخابات سال ۱۴۰۰ داشتم، هنگامی که سخن از تعدد نامزدها و اعلام نظر شورای محترم نگهبان به میان آمد، بر حسب برداشت و تحلیل خود و با توجه به رد صلاحیت آقای احمدی‌نژاد در سال ۹۶ و همچنین توصیۀ سخنگوی آن شورا که «کسانی که نوبت قبل رد شده‌اند ثبت‌نام نکنند» نظر خود را اعلام کردم. آقای احمدی‌نژاد در واکنش خود به این اظهارنظر، آن را علامت مهندسی انتخابات گرفته و با بیاناتی که خاص خود ایشان است، به این بهانه ورود خود را به صحنه انتخابات آینده کلید زده است. من صریحاً اعلام می‌کنم که آنچه گفته‌ام یک پیش‌بینی مسبوق به دلایل متعدد بوده است و تصمیم‌گیری دربارۀ ایشان بر عهدۀ خود شورای محترم نگهبان است.

نکتۀ دیگری که در واکنش ایشان آمده مطالبی است که دربارۀ مجلس هفتم گفته‌اند. برخلاف اظهارات ایشان همه می‌دانند که مجلس هفتم بیش از هر مجلس دیگری از دولت ایشان حمایت کرده است و بیشترین کژتابی را نیز همان مجلس از آقای احمدی‌نژاد دیده است. آقای احمدی‌نژاد رسماً و صریحاً مصوبات مجلس را که پس از تأیید شورای محترم نگهبان صورت قانون می‌یافته در کشوی میز خود نگاه می‌داشته و آنها را برای اجرا ابلاغ نمی‌کرده است. مخالفت مجلس هفتم با این رفتار دیکتاتورمآبانه، دفاع از حقوق ملت و نمایندگان ملت بوده است.

آنچه دربارۀ دست‌بوسی فرح گفته‌اند نیز دروغ محض چندش‌آور و سناریوی رسوایی است که فقط دشمنان از آن سود می‌برند. اینجانب در سال‌های قبل از انقلاب هیچ رابطه‌ای با دفتر فرح نداشته‌ و هیچگاه او را ندیدم، لذا دروغگویی آقای احمدی‌نژاد محرز و اصل دست‌بوسی و عکسی که به ادعای ایشان نزد همسر شهید دکتر فاطمی موجود بوده نیز از ساخته‌های ایشان است. مرتبط ساختن این موضوع با دستگیری همسر دکتر فاطمی نیز دروغ دیگری است که به منظور خاصی طراحی شده است. دربارۀ علت دستگیری آن خانم مقاماتی که وی را دستگیر کرده‌اند می‌توانند توضیح دهند و درنهایت کمترین مطالبه از آقای احمدی‌نژاد این است که بر ادعای خود سند ارائه دهد.

پروندۀ دستگیری و بازجویی و زندان اینجانب و اخراجم از دانشگاه در سال‌های قبل از انقلاب، در مرکز اسناد انقلاب اسلامی موجود است که می‌تواند پاسخی روشن به کسانی باشد که دربارۀ انقلاب کمترین رنجی تحمل نکرده‌اند.

اینجانب حق شکایت از آقای احمدی‌نژاد را به سبب نشر اکاذیب و افترایی که به من زده برای خود محفوظ می‌دانم و اطمینان دارم با رسیدگی به ادعای ایشان، حقیقت بر همگان روشن خواهد شد.

آقای احمدی‌نژاد؛ من از شما در قبال کمک‌هایی که به شما کرده‌ام هیچ انتظار تشکر و سپاس ندارم، چون دیده‌ام که چگونه در حق بزرگان کشور -با همۀ عنایتی که به شما داشته‌اند- ناسپاسی کرده‌اید.

زخم زبان‌ها و تهمت‌های شما را نیز برای خودم در پیشگاه خداوند اجر و پاداش محسوب می‌کنم و این آزارها را پیام طبیعی استقامت خود در راه امام راحل و رهبری عزیز و معظم انقلاب می‌دانم و این مختصر را با بیتی از حافظ به پایان می‌برم که گفته است: «بر ما بسی کمان ملامت کشیده‌اند – تا کار خود ز ابروی جانان گشاده‌ایم».

https://haddadadel.ir/news/1255-22-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

نیاز امروز زبان و ادبیات فارسی، کاربردی شدن آن است

دکتر غلامعلی حدادعادل امروز (۲۸ بهمن) در افتتاحیه پانزدهمین گردهمایی ترویج زبان و ادب فارسی که به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این دوره از گردهمایی بین‌المللی اظهار کرد: از نظر جامعه‌شناسی، علم تنها در دستگاه‌های اجرایی به توسعه نمی‌رسد بلکه انجمن‌های غیردولتی و حرفه‌ای، در کنار دستگاه‌های دولتی می‌توانند نقش بسیار مهم و موثری در توسعه علم داشته باشند و این دو در کنار هم می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اهمیت ویژه زبان در تحکیم هویت ملی بیان کرد: انجمن علمی ترویج زبان و ادب فارسی در جهت تحکیم هویت ملی ما جایگاه ویژه‌ای دارد و این انجمن از سابقه طولانی نزدیک به ۵۰ سال برخوردار است و من توفیق داشتم در سال‌های پیش از انقلاب در جلسات این انجمن شرکت کنم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با دعوت از اساتید زبان فارسی برای حضور در فرهنگستان ادب و زبان فارسی ادامه داد: از همه اساتید دعوت می‌کنیم که فرهنگستان زبان و ادب فارسی را از خود بدانند و تصور نکنند که با آن بیگانه هستند و اگر در جایی فکر می‌کنند فرهنگستان می‌تواند به آن‌ها کمک کند، ما استقبال می‌کنیم.

حدادعادل با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: ما بیش از ۶۰ هزار اصطلاح بیگانه را در رشته‌های مختلف به دست متخصصان علاقه‌مند به زبان و فارسی در همان رشته‌ها به فارسی برگرداندیم و برای آن‌ها معادل پیدا کردیم. این واژه‌ها اکنون به صورت مکتوب درآمده و منتشر شده است.

وی با اشاره به یکی دیگر از فعالیت‌های این مجموعه گفت: فعالیت دیگری که سال‌ها است پی‌ریزی شده، تالیف فرهنگ جامع زبان فارسی است که تاکنون دو جلد از این فرهنگ جامع را منتشر کرده‌ایم و جلد سوم نیز تا سال ۱۴۰۰ منتشر می‌شود. این کار بنیادین ادامه‌دار است و امیدواریم که بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: در فرهنگستان ۱۲ تا ۱۳ گروه پژوهشی مشغول به فعالیت هستند و ۹ مجله علمی نیز در رشته‌های مختلف منتشر می‌کنیم. یکی دیگر از توفیقات فرهنگستان این است که موفق به منتشر کردن دانشنامه ۱۲ جلدی “زبان و ادبیات فارسی” شد. این دانشنامه، کتاب بالینی هر استاد زبان و ادبیات فارسی است.

وی تاکید کرد: اساتیدی که در پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی ترویج زبان و ادب فارسی جمع شده‌اند و تبادل نظر می‌کنند، علاوه بر پرداختن به مسائل محض زبان و ادب، مشورت‌هایی هم از نظر اجرایی و مدیریتی انجام دهند و دخالت‌هایی در کارهای اجرایی آموزش عالی زبان داشته باشند. توجه به برنامه‌ریزی درسی و آموزشی در این رشته در دنیای متحول فعلی باید توسعه پیدا کند. نه ‌تنها باید در عناوین و محتواها توسعه صورت گیرد، بلکه باید گرایش و رشته‌های جدیدی نیز به وجود آید و مخصوصا باید توجه شود که گرایش‌ها معطوف به ایجاد اشتغال باشند. یکی از نیازهای امروز در زبان و ادبیات فارسی، کاربردی کردن این رشته است که بتواند فارغ‌التحصیلان را وارد بازار کار کند و در نتیجه جاذبه بیشتری برای استعدادهای برتر ایجاد کند.

حدادعادل در پایان گفت: نوآوری و توجه به نقد ادبی و مقاله‌نویسی می‌تواند خوب باشد، اما باید مراقب باشیم که در حوزه زبان فارسی گرایش به تقلید از روش‌های فرهنگی، ما را از سنت هزار ساله زبان فارسی منقطع نکند.

https://haddadadel.ir/news/1252-16-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.