تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

مردم دنبال تحول هستند/ مشارکت بالا به اندازۀ انتخاب درست مد نظر باشد

دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در همایش زاگرس‌نشینان ساکن تهران حامی آیت‌الله رئیسی که روز پنجشنبه (۲۰ خرداد) به همت ستاد سحر (ستاد حامیان رئیسی) برگزار شد گفت: قوم لر، کرد، بختیاری، لک و دیگر اقوام متعلق به این منطقه ایرانیان اصیل هستند، منطقۀ زاگرس از دیرباز بستر پدیدآمدن تمدن کهن ایرانی بوده است؛ در دوران اسلامی هم این منطقه همواره با غیرت از اسلام دفاع کرده است، از ۶۰ سال پیش که امام پرچم انقلاب را در دست گرفت یاران وفاداری از لرستان داشت. حضور فرزندان شما در جبهه‌های جنگ و همۀ صحنه‌های دفاع از انقلاب و حضور درخشان و افتخارآمیز بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز هم یکی از عرصه‌های مهم و سرنوشت‌ساز کشور را در پیش داریم و چند روز دیگر باید برای انتخابات ریاست‌جمهوری پای صندوق‌های رأی حاضر شویم که البته در تهران همراه با انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات مجلس خبرگان، میان‌دوره‌ای مجلس و انتخابات شورای شهر نیز برگزار می‌شود.

حدادعادل افزود: یک بار دیگر به برکت انقلاب اسلامی مجالی برای تحقق اراده ملت ایران پدید آمده که همه ما باید شکر این نعمت را به جا بیاوریم و از این آزادی جهت تعیین سرنوشت استفاده کنیم.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ادامه داد: در دوره هشت ساله گذشته ملت ایران دشواری‌های زیادی را تحمل کرد که عمده این دشواری‌ها مشکلات اقتصادی و معیشتی بود. دشمن اصلی انقلاب یعنی آمریکا و اذناب اروپایی و رژیم صهیونیستی و بعضی از نوکران منطقه‌ای آمریکا که انقلاب اسلامی را خار چشم خود می‌دانند در این ۴۲ سال از هیچ توطئه‌ای برای لطمه زدن به انقلاب کوتاهی نکردند.

حدادعادل گفت: آخرین برنامه آن‌ها این بوده که با تحریم گلوی مردم ایران را بفشارند و این ملت را از نظر معیشت آنچنان در سختی بگذارند تا ملتی که همواره پشتیبان انقلاب بوده در مقابل انقلاب قرار بگیرد؛ اما هوشیاری و ایمان مردم و رهبری معظم انقلاب سبب شده که مردم راه خودشان را گم نکنند.

وی افزود: مردم مشکلات زیادی داشته‌اند اما آنچه خواست دشمن بود در کشور ما اتفاق نیفتاد و ان‌شاءالله در این انتخابات مردم به آمریکا و پادوهای داخلی آمریکا پاسخ دندان شکن خواهند داد.

 

سوءمدیریت و فساد در تشدید آثار تحریم اقتصادی بسیار مؤثر بوده است

حدادعادل خاطرنشان کرد: ما تأثیر تحریم را بر مشکلات اقتصادی کتمان نمی‌کنیم ولی اگر بگوییم همه مشکلات به تحریم مربوط می‌شود حرف درستی نزده‌ایم. قطعاً سوءمدیریت و فساد در تشدید آثار تحریم اقتصادی بسیار مؤثر بوده است و مردم می‌فهمند که تحریم کار دشمن است، اما از دولت انتظار دارند که با مدیریت صحیح فشار تحریم را به نحوی برابر بر دوش همه بگذارند؛ نه اینکه بر اثر سوءمدیریت و تورم، طبقه‌ای به ثروت‌های بادآورده برسند و در طرف مقابل سفره بسیاری از مردم روزبه‌روزکوچکتر شود و کارمندان هر روز صبح که جهت خرید مایحتاج روزانه خود مراجعه می‌کنند با افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها مواجه شوند، مردم این مسایل را نتیجه سوءمدیریت می‌دانند.

وی بیان کرد: عموم ملت ایران در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ خواهان تغییر و تحول‌اند، مردم از دولت فعلی راضی نیستند و نمی‌خواهند دولتی بر سر کار بیاید که سیاست‌های دولت فعلی را ادامه دهد و تداوم دولت فعلی باشد، مردم اراده کرده‌اند دولت دیگری بر سر کار بیاورند، روز نویی را آغاز کنند … فلک را سقف بشکافند و طرحی نو دراندازند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: به حافظه خود رجوع کنید و تأثیر سوءمدیریت در تنظیم بازار را در این سال‌ها به یاد بیاورید. حرف‌های ضدونقیض پشت سر هم مدیران دستگاه‌های گوناگون را به یاد بیاورید؛ که روزی یک سخن گفتند و فردای همان روز سخنی دیگر. مردم از کارهای مسئولان دولت فعلی حیرت‌زده شده‌اند اگر دولتمردان به مردم می‌گفتند «نمی‌توانیم» بهتر از این بود که هر روز وعده‌ای بدهند ولی در عمل خلاف آن را ببینند، سیاست‌های غلط در تخصیص ارز باعث شد مقدار زیادی ارز از کشور خارج شود. آیا دلیل مشکلات چیزی جز سوءمدیریت و فساد است؟ دولت در جلوگیری از قاچاق چه میزان موفق بوده است؟ اگر شرایط کولبران و سوخت‌بران مدیریت می‌شد این امکان وجود داشت که برای همان عزیزان معیشت آبرومندانه تامین شود.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گفت: ۵ نفر از نامزدهای فعلی ریاست‌جمهوری متعلق به جبهه انقلاب هستند و به همه آنها احترام میگذارم اما در میان این نامزدها آیت‌الله رئیسی بیش از دیگران مورد علاقه و توجه مردم قرار گرفته‌اند، حضور آیت‌الله رئیسی در اهواز با وجود محدودیت‌های کرونایی با حضور پرشور مردم همراه شد که نشان‌دهندۀ اقبال مردم به ایشان است.

وی افزود: همۀ نامزدها مورد احترام هستند ولی انتخاب شما و تشکیل ستاد حامیان رئیسی «سحر» کاملا قابل درک است؛ چرا که آیت‌الله رئیسی در این چند سال امتحان خود را پس داده‌اند و مردم به ایشان اعتماد کرده‌اند. علاوه بر سوابق طولانی در مسئولیت‌های مختلف به‌ویژه در سازمان بازرسی کل کشور، دستگاه بزرگ و مهمی همچون آستان قدس رضوی را اداره کردند و تجربه اجرایی جدیدی به تجربیات قبلی خود افزودند؛ آیت‌الله رئیسی در این ۳ سالی که عهده‌دار مسئولیت قوه قضائیه شدند تاکنون توانایی و بینش خود را در اداره این قوه هم نشان دادند و از همه مهم‌تر عزم قاطع خودشان را برای مبارزه با فساد به اثبات رساندند.

 

چرا مبارزه با فساد صورت نمی گیرد؟

حدادعادل اظهار داشت: مردم می‌گویند اگر توانایی کنترل تحریم در اختیار ما نیست، مبارزه با فساد که ارتباطی با سایر کشور ها ندارد و توسط خود ما باید انجام شود پس چرا کاری صورت نمی‌گیرد؟ نباید فساد بر تحریم اضافه شود، هم دشمن ما را تحریم کند و هم عده‌ای در داخل با فساد نمک بر زخم ما بپاشند. آیت‌الله رئیسی نشان داده که بی‌ملاحظه و واهمه از دانه درشت‌ها، آنها را به پای میز محاکمه کشانده و مردم را نسبت به انقلاب و آینده امیدوار کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آیت‌الله رئیسی بیشترین ظرفیت را در ایجاد اجماع میان سلیقه‌های مختلف نیروهای انقلاب دارد و هیچکدام از نامزدها به اندازه ایشان مورد قبول طیف گستردۀ نیروهای انقلاب نیستند، ایشان می‌توانند یک دولت با مدیریت جهادی متشکل از همه نیروهای انقلابی و جهادی تشکیل دهند.

حدادعادل گفت: کشوری را که دشمنان زیادی دارد نمی‌توان با «مدیریت اتوکشیده» اداره کرد بلکه باید آن را به شیوه جبهه‌های جنگ اداره کرد؛ آیت‌الله رئیسی می‌تواند کشور را با مدیریت جهادی اداره کند. پاکدستی، متانت، اخلاق و مهمتر از همه صداقت ایشان باعث شده که مورد قبول عموم مردم باشند و ان شاءلله با پیروزی در روز ۲۸ خرداد سکان هدایت دولت به دست این مرد محترم خدمتگذار سپرده خواهد شد.

وی ضمن انتقاد از رفتار رقبای انتخاباتی آیت‌الله رئیسی افزود: در این دو مناظره رقبای انتخاباتی ایشان بنا را بر توهین به آیت‌الله رئیسی و تحقیر نامزدهای جریان انقلاب گذاشتند؛ اینکه بگویند کسی با شش کلاس سواد ابتدائی می‌خواهد کشور را اداره کند یک توهین آشکار است که سالها بود چنین توهینی از زبان کسی نشنیده بودیم.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ادامه داد: بقیه را تحقیر می‌کنند و می‌گویند با سایر نامزدها صحبت نمی‌کنیم و طوری وانمود می‌کنند که گوئی مهندسی شده تا شخص خاصی پیروز انتخابات شود، آنها با این کار به انتخاب و علاقه و اشتیاق مردم و طرفداران ایشان توهین می‌کنند؛ آنها اقبال مردمی به آیت‌الله رئیسی را نادیده می‌گیرند و می‌خواهند القا کنند که مساله چیز دیگری است.

 

رقبای آیت‌الله رئیسی به‌دنبال مظلوم‌نمایی هستند

حدادعادل افزود: آنها خودشان را متخصص حل مشکلات می‌دانند و به دنبال بی‌سواد نشان دادن بقیه هستند؛ سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است: شما که قدرت در اختیار داشتید چرا مشکلات را حل نکردید؟ رقبای آیت‌الله رئیسی میخواهند خودشان را مظلوم نشان دهند و سعی می‌کنند از دولت، رئیس‌جمهور و آنچه در این ۸ سال اتفاق افتاده اعلام برائت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بنده به این آقایان توصیه می‌کنم و می‌گویم مطمئن باشید بداخلاقی شما را به جایی نمی‌رساند؛ توهین کردن به دیگران حتی اگر باعث شود که در انتخابات پیروز شوید «که نمیشوید» هم شما را موفق نمی‌کند. به ۴ سال پیش نگاه کنید و نتیجه اهانت‌ها، تهمت‌ها و دروغ‌پردازی‌ها را ببینید، مردم از بی‌اخلاقی منزجر می‌شوند و شما هم با بی‌اخلاقی موفق نمی‌شوید. امروز روزی است که همه ملت ایران باید دست‌به‌دست هم بدهند و شکرانه آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی را به جا بیاورند و به یک عنصر لایق، صادق و خدمتگذار برای خدمت به کشور رای بدهند.

وی اظهار داشت: دشمن به ۲ منظور چشم به انتخابات دوخته است: اول اینکه عنصری انقلابی انتخاب نشود و دوم اینکه مشارکت پایین باشد و برای هرکدام از این نتایج برنامه دارد، باید به همان اندازه که به مشارکت بالا توجه می‌شود انتخاب درست هم مد نظر قرار بگیرد و بالعکس.

 

انتخابات پیش رو سرنوشت‌ساز است

حدادعادل گفت: شورای ائتلاف که حاصل تجربیات سالیان پس از انقلاب است در ابتدا تحت عنوان «جمنا» از نامزدی آیت‌الله رئیسی در دور قبل انتخابات حمایت کرد و پس از آن توانست آزمون موفقی در انتخابات مجلس شورای اسلامی داشته باشد؛ این مجلس که متشکل از نامزدهای معرفی‌شده از سوی شورای ائتلاف هستند مجلسی انقلابی است و ما امیدواریم با انتخاب آیت‌الله رئیسی بین قوای ۳ گانه به ویژه میان دولت و مجلس هماهنگی ایجاد شود که حاصل تلاش‌های مجلس و دولت منجر به هم افزایی گردد؛ اگر چنین نشود حداقل ۴ سال دیگر شاهد کشمکش میان قوه مقننه و مجریه خواهیم بود. این انتخابات سرنوشت‌ساز است و دوستان انقلاب به مشارکت بالا و انتخاب نیروی انقلابی چشم دوخته‌اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مورد نامزدهای میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نظر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و دیگر گروه‌های جبهه انقلاب «سردار محمد کوثری» است. ایشان فردی مجاهد است که امتحان خود را در جبهه‌های جنگ و مجلس پس داده‌اند و حضور ایشان را در مجلس بسیار مفید می‌دانم. در مورد انتخابات مجلس خبرگان هم نامزدهای مورد تایید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نامزدهای خودمان می‌دانیم. در مورد شورای اسلامی شهرتهران چهارشنبه‌شب ۲۱ نامزد توسط شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی انتخاب نهایی شدند و اسامی آنها در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

حدادعادل گفت: به این اسامی اعتماد کنید تا بتوانیم شورای شهری خوب، مجلس خبرگانی مناسب و رئیس‌جمهوری صادق، خدمتگذار، مردمی و انقلابی برای ایرانی قوی و سربلند داشته باشیم.

گفتنی است در ابتدای مراسم «فرهاد زیودار و حسین سلوک، رئیس و دبیر ستاد «سحر» زاگرس‌نشینان ایران اسلامی» در سخنانی به ارائۀ گزارش از فعالیت‌های چندسالۀ این ستاد پرداخته و به عنوان نمایندۀ تشکل‌های حاضر در جلسه که منتخبانی از استان‌های پانزده‌گانۀ زاگرس‌نشین بودند بر اهمیت انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان کاندیدای اصلح در انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کردند.

https://haddadadel.ir/news/1468-12-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

انتخابی سریع و صحیح (یادداشت)

با درگذشت امام خمینی(ره) در چهاردهم خردادماه هزار و سیصد و شصت‌وهشت، دوستان انقلاب با نگرانی و دشمنان انقلاب با امیدواری از خود می‌پرسیدند که «رهبری انقلاب اسلامی بر عهدۀ چه کسی قرار خواهد گرفت و آیندۀ انقلاب چه خواهد شد؟»

مجلس خبرگان پس از گشودن وصیت‌نامۀ سربه‌مهر امام خمینی(ره) که آیت‌الله خامنه‌ای آن را قرائت کرد به مسئولیت مهم و تاریخی خود عمل کرد و در حالی که همۀ کشور در اثر فوت امام(ره) در بهت و اندوهی عمیق فرورفته بود در فضایی عقلانی و آرام با رأیی در حد اجماع آیت‌الله خامنه‌ای را به رهبری انقلاب اسلامی برگزید. این انتخاب سریع و صحیح نگرانی‌های دوستان را به اطمینان، و امیدهای دشمنان را به یأس تبدیل کرد. فرایند انتقال قدرت از شخصی به شخص دیگر، که همواره در تاریخ ایران با خونریزی و وحشیگری و آشفتگی اجتماعی همراه بوده است، این بار به جای «انتقال سخت» به‌صورت «انتقال نرم قدرت» صورت گرفت و این اتفاقی کم‌نظیر بود که دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی محسوب می‌شد.

یکی از علل مهم این انتخاب، وقوف عموم مردم و به‌ویژه نمایندگان مردم در مجلس خبرگان به خصوصیات و ابعاد شخصیتی آیت‌الله خامنه‌ای بود. مردم ایشان را نمونه بارزی از ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌شناختند و به همین جهت از دل و جان با او به‌عنوان رهبر جدید انقلاب اسلامی بیعت کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای با اعتقاد عمیق همراه با بصیرت به مبانی اسلامی و آگاهی وسیع و عمیق از علوم دینی، یک روحانی انقلابی و مبارز بود که از ابتدای نهضت از امام خمینی پیروی کرده بود و در همۀ سال‌های مبارزه با زبان و قلم خود به روشنگری پرداخته و زندان‌ها و تبعیدها دیده بود. آیت‌الله خامنه‌ای هم در فاصلۀ ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۷ و هم در یازده سال اول انقلاب یار وفادار امام و به‌عنوان یک شخصیت برجسته در انقلاب اسلامی، در نظر و عمل معرف اندیشه‌ها و آرمان‌های امام خمینی به شمار می‌رفت و مخصوصاً مورد علاقۀ نسل جوان و دانشجویان و دانشگاهیان بود.

او درعین‌حال که کاملاً معاصر روزگار خود بود و با جایگاه علم و ادبیات و تاریخ و سیاست و جریانات روشنفکری در ایران و جهان آشنا بود، زندگی ساده و زاهدانه‌ای به دور از اشرافیت داشت و به همین جهت می‌توانست با مردم و به ویژه با انقلابیون و خانواده‌های شهدا رابطه‌ای صمیمانه و قلبی داشته باشد.

اخلاق اسلامی او حتی در رفتار کریمانۀ وی با مخالفانش دیده می‌شد و قدرت سخنوری و نویسندگی و ذوق ادبی و هنری، او را در میان امثال وی متمایز ساخته بود.

تجربۀ گران‌قدر عضویت در شورای انقلاب و مسئولیت شورای عالی دفاع در زمان جنگ و حضور در جبهه‌ها و نمایندگی مجلس و هشت سال ریاست‌جمهوری در زمان امام، سبب احاطۀ او بر مسائل داخلی و خارجی کشور و انقلاب گشته بود.

در سی‌ویک سالی که از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای گذشته، وی توانسته است بر پایۀ شالوده‌های محکم انقلاب اسلامی که به دست امام خمینی ریخته شده، بنای مرتفعی بسازد که در برابر طوفان‌های سخت مقاوم و استوار بماند. او سعی کرده است ارزش‌های مورد نظر امام خمینی را در جامعه نهادینه سازد.

آیت‌الله خامنه‌ای با درک درست از مبانی اسلامی و اعتقاد و التزام به مبانی مکتبی انقلاب، عمیقاً به اندیشه و انگیزۀ امام خمینی باور دارد و کوشیده است تا با ایستادگی در برابر انواع جریانات منحرف و غرب‌گرا مانع هرگونه انحراف و تحریفی در سیره و سنت امام شود. او پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز راهی طولانی و روشن می‌داند و با امیدواری در این راه گام برمی‌دارد.

آینده مطلوب او ایجاد «تمدن نوین اسلامی» است که می‌تواند همچون ظرف پرگنجایشی همۀ آرمان‌ها و ارزش‌های فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی اسلامی را در خود جای دهد. او با گفتمان‌سازی‌های مداوم خود، متناسب با شرایط اجتماعی و سیاسی، سعی می‌کند جامعه را به‌رغم انواع دشمنی‌های بیگانگان برای نیل به اهداف جمهوری اسلامی ایران بسیج کند و مراحل لازم برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی را محقق سازد. وی عمیقاً به نقش‌آفرینی مردم و حضور آنان در همۀ عرصه‌های اداره کشور اعتقاد دارد و علاوه بر آنکه خود در برابر زیاده‌خواهی‌های نظام سلطۀ جهانی شجاعانه از عزت و استقلال ایران دفاع می‌کند، با مدیریت کارساز خود بر نیروهای مسلح، قدرت دفاعی کشور را تا حد بازدارندگی بالا افزایش داده است. انقلاب اسلامی در سال‌های رهبری او با نفوذ در ذهن و دل مردم منطقه، حوزۀ تأثیر وسیعی فراتر از مرزهای ایران پیداکرده است. توجه عمیق به فرهنگ و رشد و پیشرفت دائم حوزه‌های علمیه برای تربیت نسل جدیدی از روحانیت و نیز اصلاح بعضی معایب و کاستی‌ها در فضای دینی کشور به شیوه‌ای حکیمانه، یکی دیگر از دستاوردهای دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای است. روش او در اصلاح معایب، عمدتاً کمک به ایجاد نمونه‌های مطلوب و حمایت از آن نمونه به عنوان الگو و ترویج آن‌هاست. آیت‌الله خامنه‌ای با جامعیتی که دارد خود الگوی روحانیت انقلابی امروز ایران است.

اهتمام به تربیت نیروی انسانی از میان نسل جوان کشور، توجه دائم به پیشرفت علمی کشور و رشد تولید و تقویت بنیۀ اقتصادی نیز ازجمله برنامه‌های مهم دوران سی‌ویک سالۀ رهبری ایشان بوده است. درک اهمیت رشته‌های بالنده و نوپدید علمی و تشویق نخبگان جوان و دانشجو و دانشگاهی به تکاپوی علمی و پشتیبانی از نهادهای حامی حرکت‌های علمی ازجمله خصوصیات اوست.

وی در عین علاقه و اعتقاد تمام به تشیع و آگاهی از سیرۀ امامان شیعه علیهم‌السلام، پرچمدار وحدت اسلامی و اتحاد شیعه و سنی در برابر دشمنان اسلام است و حق‌طلبی و دفاع از مظلوم و مبارزه با ظلم را وظیفۀ دینی خود می‌شناسد و به همین جهت نسبت به مسائل مسلمانان در جهان اسلام و در صدر آنها به مسئله فلسطین اهتمام بلیغ دارد. ایران اسلامی امروزه کشوری است که در نظر همۀ مردم جهان و به‌ویژه ملت‌های غرب آسیا و جهان اسلام به‌عنوان کانون اندیشه و عمل در مقابله با نظام‌های سلطه‌گر جهانی و گشایندۀ راهی نو به سوی آینده‌ای عزتمند شناخته شده است.

https://haddadadel.ir/news/1466-05-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۰

توضیحات دفتر دکتر حدادعادل درخصوص ویدئوی تقطیع‌شده+ویدئوی کامل

چند ثانیه از یک گفتگوی مفصل دکتر حدادعادل که سال ۱۳۹۸ منتشر شده، این روزها در حال بازنشر توسط برخی افراد و رسانه‌هاست و به نظر می‌رسد در آستانۀ انتخابات کارکردی جز تسویه‌حساب جریانی و سیاسی ندارد. با مشاهدۀ ثانیه‌های بعدی این ویدئو و با توضیحی که دکتر حدادعادل در ادامۀ سخن خود می‌دهد کاملاً معلوم می‌شود که مقصود ایشان ۱۵۰ نوزاد از ۱۰۰۰ نوزاد بوده است؛ اما ورشکستگی سیاسی کار عده‌ای را به آنجا رسانده که برای تخریب دیگران با بداخلاقی سخنان آن‌ها را تقطیع و منتشر می‌کنند.

در این ایام بار دیگر رسانه‌ها را به اخلاق‌مداری و رعایت انصاف توصیه می‌نماییم و امیدواریم مخصوصاً در روزهای منتهی به انتخابات، فضای مجازی عاری از این قبیل رفتارها باشد.

https://haddadadel.ir/news/1462-29-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۴۰۰

لایق شیرعلی، معادلی از ملک الشعرای بهار است

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مراسم مجازی بزرگداشت مرحوم استاد لایق شیرعلی؛ ادیب و شاعر تاجیکستان گفت: استاد لایق شیرعلی را شاید بتوان به ملک الشعرای بهار قیاس کرد؛ که مانند بهار به ادبیات قدیم فارسی تسلط و با سبک خراسانی انس داشته و از آن ریشه‌ها و سرچشمه‌ها مایه گرفته و زبان امروز خویش را خلق کرده است.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سه شنبه چهارم خردادماه ۱۴۰۰ در فضای مجازی برگزار شد، غلامعلی حدادعادل بیان کرد: بعد از فروپاشی شوروی دل همه ایرانیان از استقلال تاجیکستان شاد شد؛ پیش از آن آشنایی با تاجیکستان و باخبر شدن از مردم آن سامان، رؤیایی دست نیافتنی بود. ما شهرهایی مانند خجند را در حافظه و تاریخ خود می‌جستیم که برایمان در بوستان سعدی آمده بود و تصور و تصویری که از این شهرها داشتیم شبیه تصور لیلی و مجنون بود و هرگز فکر نمی‌کردیم روزی به این شهرهای تاریخی و دوست داشتنی راه یابیم

تاجیکستان مانند صندوق جواهری برای ما بود که می‌دانستیم کجاست اما نمی‌توانستیم به سمت آن برویم و پس از استقلال تاجیکستان با گوهرهایی که در آن صندوق ارزشمند بود، مخصوصاً با نویسندگان و شاعران و ادبیانی که در یک قرن اخیر تحولی در نظم و نثر زبان فارسی در تاجیسکتان ایجاد کردند اشنا شدیم.

وی افزود: و چنین بود که صدرالدین علمی، لاهوتی و بسیاری دیگر را بهتر شناختیم و یکی از شاعران نام آور آن خطه استاد لایق شیرعلی بود که من نخستین بار ایشان را در آغاز استقلال تاجیکستان در سفر به دوشنبه ملاقات کردم و از احترام مردم تاجیک به وی آگاه گشتم.

وی در شمار استادان و ادبیانی است که در پیشرقت و تحول مثبت زبانی و شعری در تاجیکستان اثری ماندگار داشته‌اند؛ البته ما نمی‌توانیم استادان تاجیکی را بهتر از خود تاجیکی‌ها به آنان معرفی کنیم و هرچه درباره این استادان می گوییم از خود استادان تاجیکی شنیده‌ایم.

حدادعادل ادامه داد: یکی از راه‌های معرفی بزرگان تاجیک مقایسه آنان با هم دوره‌های خودشان است؛ هم ایران و هم تاجیکستان در یک سده گذشته مرحله گذار از ادبیات سنتی به ادبیات امروز را طی کرده‌اند و همچنان که زبان و نویسندگی و ترجمه فارسی از ملالت‌های نثر قاجار و قبل‌تر از آن آزاد شده و همه کس فهم و دقیقتر شده و این رشد در شعر فارسی در این یک قرن رخ داده است، در تاجیکستان هم این تحول رخ داده و همانطور که کسانی در ایران وظیفه این تحول را داشته‌اند در تاجیکستان هم این گونه بوده است.

استاد لایق شیرعلی را شاید بتوان به ملک الشعرای بهار قیاس کرد؛ البته که این شباهت کامل نیست و ممکن است موارد اختلاف زیادی داشته باشد اما موارد اشتراک موردنظر ماست.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: وی مانند بهار به ادبیات قدیم فارسی تسلط داشته و با سبک خراسانی انس داشته و پس از آن از آن ریشه‌ها و سرچشمه‌ها مایه گرفته و زبان امروز خویش را خلق کرده است. وی سبک خراسانی قرن ۵ و ۶ را تکرار نکرده است اما در عین حال که به زبان معاصر خود و طبق اقتضای روزگار سخن گفته، از آن سرچشمه‌ها مدد گرفته است.

وی متاسفانه عمر چندانی نداشت و حتی به ۶۰ سالگی نرسید و همانند آفتابی بود که در وسط آسمان و نیم روز عمر خویش غروب کرد و اگر می‌ماند راهی که در پیش گرفته بود را بهتر و بیشتر طی می‌کرد و یادگارهای ارجمندتری به جای می‌گذاشت.

حداد عادل در انتها گفت: ما در ایران وظیفه داریم استادان به نام تاجیکستان را به ایرانیان معرفی کنیم و قطعاً استاد لایق شیرعلی یکی از آنان است.

ریشه من، منشا اجداد من

اصل من، ایران من، بنیاد من

جان ما چون رشته دو ‌بافت است

بافتٍ من، تار و پود یاد من

گر نباشی سینه ما می‌درد

دشمن ایمان من، جلاد من

چند غافل ماندی از درد دلم

یک توئی امروز هم‌فریاد من

بعد سامانی مرا سامان نماند

باد بر کف شد هنرآباد من

از ورارود این همه غافل مباش

دست رستم یاز بر امداد من

می‌توان مقایسه‌ای عملی میان استاد لایق شیرعلی و ملک الشعرای بهار در قالب پایان نامه‌ای دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد به عمل آورد.

وی افزود: آرزو می‌کنم روابط میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان هرچه زودتر بهتر و هموارتر و راه‌های آشنایی گشوده‌تر گردد و مردان فرهیخته از هردوسو به آثار نویسندگان و ادبیان کشور دسترسی داشته باشند و ما و تاجیکستان دست در دست هم برای رفاه و صلح هردو کشور جلو بروم.

https://haddadadel.ir/news/1460-26-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

ده سال قبل گمان نمی‌کردم در بنیاد سعدی به این سطح از آموزش برسیم

مراسم «اختتامیه دوره غیرهمزمان روش تدریس زبان فارسی» روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه با حضور دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش روبط عمومی بنیادسعدی، غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی در مراسم «اختتامیه دوره غیرهمزمان روش تدریس زبان فارسی» که در محل این بنیاد برگزار شد گفت: ده سال پیش که بنیاد کارش را آغاز کرد تصور نمی کردم بعد از یک دهه از آن روش‌های سنتی حضوری، به چنین سطحی از آموزش دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: ما در ابتدای کار بنیاد ۲۰۰ نفر را از سراسر دنیا به ایران دعوت کردیم و حدود یک ماه آموزش، هزینه سفر، خوابگاه، غذا و.. دانشجویان را به عهده گرفتیم که اگر حالا می خواستیم ببپردازیم چند برابر بود. حالا شما مقایسه کنید ۶۰۰ نفر با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی در این دوره شرکت کردند.

رئیس بنیاد سعدی گفت: سیاست ما این است که آموزش در فضای مجازی را رها نکنیم و بعد از کرونا هم آموزش در فضای مجازی باقی بماند و هم از لحاظ زیرساختی و مهارت‌ها این کار را گسترش دهیم. باعث خرسندی است که این ۶۰۰ نفر که در این دوره شرکت کردند، فارسی آموز نیستند، مدرس زبان فارسی هستند و بعد از این ده‌ها و صدها نفر را آموزش خواهند داد.

حدادعادل در پایان سخنانش ضمن تبریک به شرکت‌کنندگان در این دوره، گفت: امید است که با حسن شهرتی که بنیاد سعدی پیدا کرده است یک پشتیبان قابل اطمینانی برای زبان آموزان باشد. من از همکارانم خواست دارم که این موقعیت آموزشی به وجود آمده را در وجوه مختلف زیرساختی و مهارتی توسعه دهند.

https://haddadadel.ir/news/1455-18-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

حضور در برنامۀ تلویزیونی تهران بیست – ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

دکتر حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مناسبت روز «پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» در برنامه تهران بیست شبکه پنج سیما حضور یافت.


چرا تلویزیون با وجود مشکلات اقتصادی به زبان فارسی میپردازد؟ – دانلود


چه آسیبهایی فراروی زبان فارسی وجود دارد و چرا باید از زبان فارسی مراقبت کنیم؟ – دانلود


چرا دنبال معادل برای کلمات انگلیسی هستید، ولی نگران زبان عربی نیستید؟ – دانلود


اصطلاحات حقوقی نقل زبان نیست – دانلود


توصیه ای خطاب به فارسی زبانان – دانلود


معرفی برخی آثار منتشرشده توسط فرهنگستان – دانلود


ویدئوی کامل برنامه تهران بیست – ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ – دانلود

 

https://haddadadel.ir/multimedia/1435-17-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

شاهنامه یک منظومۀ انسانی است

دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در ابتدای همایش مجازی «پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» ضمن تشکر از استادان و همراهانی که در نشست شرکت کرده‌اند گفت: زبان فارسی برای همۀ ما ملت‌های فارسی‌زبان دریچه‌ای به سوی گذشته است. با زبان فارسی است که می توانیم بدانیم مادران و پدران ما در گذشته چگونه فکر می‌کردند و چه بر آن‌ها گذشته است.

وی با بیان اینکه این رشتۀ پیوند ما با گذشتگان است توضیح داد: ما با زبان می‌توانیم کاری کنیم که آیندگان ما را بشناسند. زبان ابزار ارتباطی افقی و طولی ماست. ما در طول زبان، ارتباط درزمانی با گذشتگان برقرار می‌کنیم و در محور افقی ارتباط هم‌زمانی با همعصران خود برقرار می‌کنیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه به بیش از ۳۱ سال فعالیت این نهاد اشاره کرد و گفت: ما در طول ۳۱ سال گذشته در فرهنگستان به توانایی های زبان فارسی بیشتر پی بردیم. از نظر ما زبان فارسی توانایی اینکه احتیاج‌های ما را در روزگار کنونی برطرف کند را دارد. وظیفۀ ماست که این قابلیت ها را کشف کنیم و از قوّه به فعل درآوریم.

وی ادامه داد: فرهنگستان در سه دهۀ گذشته بیش از شصت‌هزار لغت و اصطلاح به تصویب رسانده است و چاپ یک فرهنگ جامع را در دست تألیف دارد که بالغ بر ۳۵ جلد است. دو جلد این کتاب تا کنون منتشر شده است و جلد سوم آن هم اخیراً به چاپ رسیده است.

دکتر حداد عادل با اشاره به اینکه بیش از دویست کتاب و ده مجلۀ علمی و پژوهشی تخصصی در رشته‌های مختلف در فرهنگستان چاپ شده که همگی هم در دسترس است، گفت: فرهنگستان یک دانشنامۀ ۱۲جلدی هم به نام زبان و ادب فارسی منتشر کرده که بسیاری از دانش‌ها و حکمت‌های فارسی در آن مندرج شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به جایگاه فردوسی افزود: فردوسی کاخ بزرگی را با رنجی سی‌ساله ساخت تا زبان از باد و باران گزند نبیند و همین‌طور شده است. در این هزار و اندی سال که از سرودن شاهنامه گذشته است زبان فارسی در مقابل باد و طوفان ایستادگی کرده است.

رئیس بنیاد سعدی ادامه داد: فردوسی حماسۀ جاودانه‌ای است که بیش از شصت‌هزار بیت آفریده است، این حماسه در روستاها نقل محافل و در مجامع مردمی مثل قهوه‌خانه‌ها و زورخانه‌ها وسیلۀ پیوند و سرگرمی آن‌ها بوده است. اما به همان اندازه که عامۀ مردم شیفتۀ شاهنامه هستند پژوهشگران و استادان آن را مانند دریای عمیقی می‌دانند که پژوهش بیشتری را طلب می‌کند.

دکتر حداد عادل با بیان اینکه این حماسه شبیه فتح‌نامه‌های بعد از خودش نیست، گفت: اینکه یک حکیم اثر حماسی بسراید باید ما را به فکر برانگیزد. در این هزار سال ده‌ها اثر شعری دیگر به تقلید از شاهنامه سروده شده است. بسیاری از شاعران برای سلاطین خود بر وزن شاهنامه اشعاری سروده‌اند اما هیچ‌کدام شاهنامه نشده است؛ چراکه شاهنامه فتح‌نامه نیست، یک منظومۀ انسانی است. مجموعه‌ای از ارزش‌ها و راه و رسم زندگی است.

وی با بیان اینکه مردم با خواندن شاهنامه احساس می‌کنند خودشان را می بینند، گفت: به همین دلیل است که در ایران روز پاسداشت زبان فارسی روز بزرگداشت فردوسی نامیده شده است.

رئیس بنیاد سعدی در انتها ضمن تشکر دوباره از استادان و همراهان این نشست گفت: آخرین سخن این است که فارسی را پاس بدارید.

https://haddadadel.ir/news/1449-17-2021

تمامی حقوق برای وبگاه شخصی دکتر غلامعلی حداد عادل محفوظ است.