Haddade Adel
Haddade Adel

آخرین نطق دکتر غلامعلی حداد عادل در مجلس نهم ـ 27-02-95

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران

نمایندگان محترم ملت

با تبریک اعیاد ماه شعبان و آرزوی سربلندی و سرافرازی برای ایران اسلامی، مایلم به چند نکته اشاره کنم.

انتخابات مجلس دهم با پیروزی اصولگرایان در بعضی شهر‌ها و پیروزی اصلاح‌طلبان در بعضی شهرهای دیگر، از جمله تهران به پایان رسید و مجلس دهم در چند روز آینده کار خود را آغاز می‌کند. اصولگرایان اگر چه در تهران به مجلس راه نیافتند به اعلام نتیجۀ انتخابات از سوی مراجع قانونی نظام، احترام گذاشتند و اگر اعتراضی هم داشتند از طریق مجاری قانونی دنبال کردند. انتخابات شبیه مسابقات ورزشی است. برنده‌ای دارد و بازنده‌ای، برد و باخت مهم است اما اصل ورزش مهم‌تر از آن است. با باخت یک تیم و برد تیم دیگر ورزش تعطیل نمی‌شود. در میدان سیاست هم مهمتر از برد یک جناح و باخت جناح دیگر حفظ اساس مردم‌سالاری مهم است.

ادامه مطلب...

گزارش نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در زمینۀ دفاع مقدّس

اشاره

چهارصد و سی‌وهشتمین جلسه شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، كه در سوم آذرماه 1393 برگزار شد، با حضور سه تن از مسئولان و محقّقان مركز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری در حوزه‌ هنری (مرتضی سرهنگی، مدیر مركز؛ هدایت‌الله بهبودی، مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی؛ علیرضا كمری، معاونت پژوهشی دفتر ادبیات و هنر مقاومت) رنگ دفاع مقدّس گرفت و استادان حاضر در این نشست به طرح پرسش‌ها و دغدغه‌های خود در این عرصه پرداختند. اهتمام دلسوزانه اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان به این مقوله به‌خوبی از گفتگوها و مباحث مطرح‌شده در این شورا آشكار می‌شود.

با سپاس از اعضای محترم شورای فرهنگستان و مسئولان محترم مركز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری، گزارش كامل این نشست در ادامه خواهد آمد.

ادامه مطلب...

نطق میان دستور دکتر حداد عادل ـ 28 مردادماه 94

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم مجلس، همکاران گرامی

ملت شریف ایران

در آغاز سخن دهه کرامت را گرامی می‌دارم و به پیشگاه حضرت رضا و حضرت معصومه علیهاالسلام ادای احترام می‌کنم. سالروز بازگشت آزادگان را به میهن نیز عزیز می‌دارم و درود و سلام خود را به این افتخارآفرینان و مدافعان دین و وطن تقدیم می‌کنم.

امروز بیست و هشتم مرداد، سالروز کودتای ننگین آمریکا و انگلیس در ایران است. شصت و دو سال پیش در چنین روزی آمریکائی‌ها برای تسلط بر ایران و نفت ایران، دولت ملی دکتر مصدق را سرنگون کردند و نهضت ملی شدن صنعت نفت را ناکام ساختند و شاه را که به اروپا فرار کرده بود به ایران برگرداندند. آمریکائی‌ها با خرج دلار و به کمک اوباش و اراذل و فواحش، کودتا را به پیروزی رساندند و ایران را برای مدت بیست و پنج سال به دست حکومت فاسد و مستبد شاه سپردند. در این بیست و پنج سال در ایران از آزادی خبری نبود، اختیار همه چیز در ایران به دست شاه بود و اختیار شاه در دست آمریکا.

ادامه مطلب...

نطق میان دستور دکتر حداد عادل ـ 9 آذرماه 93

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

فردا، دهم آذرماه، سالروز شهادت عالم ربانی و مجاهد بزرگوار، آیت الله سیدحسن مدرس، است.  در جمهوری اسلامی ایران چنین روزی، روز مجلس نامیده شده است. ما نمایندگان مدرس را الگو و اسوۀ خود می‌دانیم و به وجود او افتخار می‌کنیم. روحانیت ایران هم به وجود او افتخار می‌کند، بلکه باید گفت مدرس افتخار ملت ایران است.

او به خوبی تشخیص داده بود که رضاخان را انگلیسی‌ها بر سر کار آورده اند تا استقلال ایران را تباه کنند و بر مقدرات ملت این حاکم شوند. این روحانی عالیقدر که می‌گفت «سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست» با پاکی و آزادکی در مقابل رضاخان و دولت انگلیس ایستاد و هر گونه خطری را به جان خرید. دو بار او را ترور کردند اما او به قول خودش به کوری چشم دشمنان زنده ماند و به مبارزات خود ادامه داد. سرانجام شهربانی رضاخان او را دستگیر کرد و بیش از ۹ سال در قلعه مخروبه‌ای در شهر خواف زندانی کرد. زندانی که مدرس خود درباره آن گفته است «مسلمان نشنود کافر نبیند». در نهایت، پس از آنکه وی را از خواف به کاشمر انتقال دادند، روز دهم آذرماه 1316، مطابق با بیست و ششم ماه رمضان وی را به فجیعترین وضعی در زندان به شهادت رساندند.

ادامه مطلب...

سلسله سخنرانی های (فرهنگ ایران) / سخنرانی دهم

بسم الله الرحمن الرحیم

«سخنرانی دهم: فرهنگ ایران و تأثیر آن در شبه‌قارّه هند»۱

غلامعلی حدّاد عادل

 

هرچه اقتدار یک فرهنگ بیشتر باشد تأثیر آن در سایر کشورها و آفاق و اقطار بیشتر خواهد بود. فرهنگ‌ها به چشمه‌های جوشانی می‌مانند که در یک جا محدود نمی‌مانند و بسته به قوت و قدرتشان تا سرزمین‌های دور گسترش پیدا می‌کنند. فرهنگ ایران نیز چنین قدرت و قابلیتی داشته است. یکی از سرزمین‌ها و قلمروهایی که از دیرباز میدان حضور فرهنگ ایران بوده شبه قاره هند است. ما، در بحثی فشرده، می‌خواهیم فرهنگ ایران را در آینه بزرگ شبه قاره هند تماشا کنیم. می‌خواهیم خودمان را در آینه دیگران ببینیم. کاری که می‌کنیم شبیه کار کسی است که در چشم طرف مقابلش چشم می‌دوزد و با نگاه در مردمک چشم او تصویر خویش را می‌بیند. ما می‌خواهیم فرهنگ ایران را در هند ببینیم. می‌خواهیم، از راه «دیگری‌شناسی»، «خود‌شناسی» کنیم.

ادامه مطلب...

نطق میان دستور دکتر حدادعادل ـ ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

بسم الله الرحمن الرحیم

به فضل الهی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور پرشکوه ملّت ایران در پای صندوق‌های رأی برگزار گردید و مردم با پاسخی پرشور و صمیمانه به دعوت مقام معظم رهبری، حماسه سیاسی خلق کردند و با تحکیم رابطه ملّت و نظام اسلامی بر عزّت و اقتدار جمهوری اسلامی افزودند. خداوند بزرگ را شکر باید گفت که چنین توفیقی را نصیب ملّت ایران کرد؛ همچنین تبریک باید گفت به ملّت ایران که پیروز این میدان بود؛ و به جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ملّت باید تبریک گفت که توانسته‌اند اعتماد ملّت را با موفقیت کسب کنند.

ادامه مطلب...

سخنرانی دکتر حداد عادل در دانشگاه فرهنگیان

سلسله مباحث جایگاه و نقش دانشگاه فرهنگیان

در نظام آموزش و پرورش کشور

سخنران: دکتر غلامعلی حداد عادل

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع اصلی سخن من اهمیت دانشگاه فرهنگیان و راهكارهای مقدّماتی فعالیت‌های آینده آن است. از قبل از انقلاب و در سال‌های مبارزه با رژیم شاهنشاهی، همیشه به این می‌اندیشیدم كه وقتی انقلاب پیروز شد چه كار باید کرد. در دی ماه 1357 بود كه طرحی نوشتم و خدمت شهید مطهری دادم و به ایشان عرض كردم كه بوی خوش پیروزی انقلاب می‌آید و پیداست كه این انقلاب پیروز خواهد شد. اغلب مردم همه در این فکرند که چه كار کنند که پیروزی انقلاب زودتر حاصل شود، اما خوب است كه بعضی‌ها هم به این بیندیشند كه بعد از پیروزی چه کار باید کرد. موضوع اصلی طرح بنده، كه نسخه‌ای از آن را هنوز دارم، «تربیت نیروی انسانی برای اداره انقلاب» بود. به نظر من در آن سال‌ها بزرگ‌ترین مسئله این بود که برای اداره کشور باید نیروی انسانی تربیت كرد و در این میان از همه مهم‌تر مسئله تربیت معلم بود. من معتقد بودم و هنوز هم معتقدم كه یكی از دلایل پیشرفت غرب و عقب‌ماندگی ما این است که ما، در کنار تربیت «عالمان»، به تربیت «معلمان» توجه نکرده‌ایم.

ادامه مطلب...

Haddade Adel
Haddade Adel