Haddade Adel
Haddade Adel

انتقاد حدادعادل از مغفول ماندن کلیدواژه‌های فرهنگی رهبر انقلاب

حدادعادل از مغفول ماندن برخی کلیدواژه‌های رهبرانقلاب مانند سبک زندگی اسلامی در جامعه گلایه کرد و گفت: سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی به گفتمان مسلط تبدیل نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی حدادعادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی صبح امروز (یکشنبه ۲۰ اسفندماه) در آئین اختتامیه نخستین جشنواره کتاب سال سبک زندگی که به همت دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در حال برگزاری است، گفت: موضوع سبک زندگی اسلامی اگرچه قدیمی است، اما عنوان جدیدی است.

ادامه مطلب...

نوروز در فرهنگ ایرانی

دکتر حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، در صبح سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶، در تالار ملل دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، در جمع اساتید، کارکنان و دانشجویان خارجی رشته مطالعات ایران این دانشکده و دیگر دانشجویان، با موضوع «نوروز در فرهنگ ایرانی» به سخنرانی پرداخت.

 در آغاز این نشست دکتر محمد سمیعی، مدیرگروه مطالعات ایران دانشکده مطالعات جهان، ضمن خیرمقدم به دکتر حداد عادل، به ذکر این پیشینه پرداختند که دکتر حداد از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در سلسله جلساتی با موضوع مشترک فرهنگ ایران در دانشکده مطالعات جهان سخنرانی داشته‌اند؛ موضوعات جالب و جذابی شامل فرهنگ ایرانی، سفره ایرانی، قنات در فرهنگ ایران، بازار در فرهنگ ایرانی، و فرش ایرانی. دکتر سمیعی از اینکه پس از مدتی وقفه، این نشست‌ها از سرگرفته شده است ابراز خرسندی کردند و اظهار داشتند: «دکتر حداد عادل وعده داده‌اند که این مطالب را در مجلدی منتشر کنند.»

ادامه مطلب...

نامه حدادعادل خطاب به وزیر آموزش و پرورش منتشر شد

غلامعلی حدادعادل مشاورعالی رهبرانقلاب و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اثری جدید ازخود روانه بازارکتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کتاب «راهی به سوی عاقبت خیر»، اثری جدید از غلامعلی حدادعادل توسط انتشارات مدرسه روانه بازار کتاب شد.

«راهی به‌سوی عاقبت خیر» در واقع یک نامۀ بلند و فنّی است که حداد عادل دربارۀ بعضی از مسائل و مشکلات کلان آموزش و پرورش، خطاب به وزیر آموزش و پرورش، نوشته است. 

ادامه مطلب...

دشمنان از استقلال طلبی ملت ایران ناراضی هستند

دکتر غلامعلی حدادعادل عضو مجلس تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی در تبیین علل وقوع و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران گفت: دشمنان از استقلال طلبی ملت ایران ناراضی هستند.

به گزارش ایرنا، وی در مراسم بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ضمن تبریک به ایرانیان مقیم هند افزود: اگر بخواهیم در مورد انقلاب صحبت کنیم باید به شعار 'استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی' توجه کنیم. انقلاب اسلامی با همین سه کلمه ارزیابی می شود.

وی تاکید کرد: مردم ایران خواهان آزادی و استقلال هستند و دشمنان ایران از این امر خوشحال نیستند و به همین دلیل است که نسبت به ایران دشمنی می ورزند. بهای استقلال، مقاومت در مقابل تحریم است. 

ادامه مطلب...

باید با ترویج سیاه‌نمایی در جامعه مقابله شود

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ چهارمین مجمع عمومی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی عصر روز دوشنبه (16 بهمن) به منظور تعیین اعضای شورای مرکزی این جمعیت در محل تالار اندیشه حوزه هنری تهران برگزار شد.

 این مجمع عمومی با حضور هیأت مؤسس، نمایندگان جمعیت در استان‌های کشور و جمعی از دبیران کل جبهه خط امام و رهبری همچون مهندس باهنر، دکتر غفوری فرد، محمدنبی حبیبی، کریمی و ... برگزار شد. همچنین در این جلسه آقای دکتر حداد عادل نیز به عنوان ویژه حاضر بودند. محمدمهدی عبدخدایی هم که بر اساس قانون اخیر فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مبنی بر دبیرکلی حزب فدائیان اسلام امکان حضور در شورای مرکزی جمعیت را نداشت، به عنوان مشاور عالی جمعیت و یکی از سرمایه‌های سیاسی کشور در این گردهمایی شرکت داشت.

ادامه مطلب...

تحول در علوم انسانی یک امر مستمر است

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: تحول در علوم انسانی یک امر مستمر است و قرار نیست پروژه‌ای باشد که ظرف چند سال به انجام برسد و در مدت‌زمان چند سال باید تجدیدنظر شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف انقلاب فرهنگی تحول در محتوای کتاب‌ها و روش‌های آموزش در دانشگاه‌ها بود که از سال ۵۹ در ستاد انقلاب فرهنگی و سپس در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گرفت.

ادامه مطلب...

کتاب جدید دکتر حدادعادل منتشر شد

"حدیث سرو ونیلوفر" اثر جدید غلامعلی حدادعادل،شامل 9 مقاله درباره زبان وادب فارسی در شبه قاره هند است.

سرزمین هند دیار عجایب و غرایب است. طبیعت آن متنوّع و سرشار از زیبایی و فرهنگ و تمدّن آن نیز حیرت‌آور و تأمّل‌برانگیز است. هند طی روزگار درازی عرصۀ پهناورِ ظهور و جلوه و تأثیر فرهنگ اسلامی و ایرانی بوده و می‌توان برای تماشای عظمت و زیبایی این فرهنگ در آیینۀ هند نظر کرد.

»حدیث سرو و نیلوفر» مجموعۀ 9 مقاله از غلامعلی حدّاد عادل است که  عمدتاً و عموماً به زبان و ادب فارسی در شبه‌قارّه تعلّق دارد: ۱. فرهنگ ایران و تأثیر آن در شبه‌قارّۀ هند؛ ۲. پاکستان و زبان فارسی؛ ۳. ترجمه‌ای از قرآن به قلم یک هندی پارسی‌گوی؛ ۴. اقبال، شاعر و برتر از شاعر؛ ۵. پیام اقبال به دنیای امروز؛ ۶. آشتی با بیدل؛ ۷. سیری در غزلیات امیرخسرو؛ ۸. ابوالکلام آزاد؛ و ۹. میر سیّد علی همدانی.

ادامه مطلب...

Haddade Adel
Haddade Adel