Haddade Adel
Haddade Adel

شعر در اصفهان زنده و پاینده است

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه اصفهان مهد شعر و ادب و زادگاه شاعران صاحب نام و ادیبان برجسته از جمله جلال الدین همایی است، گفت: شعر در این شهر زنده و پاینده است.

به گزارش ایرنا، دکتر غلامعلی حداد عادل شنبه شب در مراسم افتتاح خانه شعر و فرهنگ اصفهان در خانه استاد جلال الدین همایی گفت: امیدوارم در این خانه، شعر وادب فارسی قوت بگیرد وانجمن های ادبی و شاعران جوان با حضور در این مکان به بالندگی شعر و ادب فارسی همت گمارند و شعر بالنده، پرنشاط و پر زخون انقلاب را فراموش نکنند. 

ادامه مطلب...

تاکید حداد عادل بر حفظ زبان فارسی در عین حفظ فرهنگ اقوام ایران

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بر حفظ زبان فارسی، به‌ عنوان زبان ملی و لزوم اشاعه آن در مناطق دو زبانه، در عین حفظ فرهنگ و ادبیات اقوام ایران و پایبندی به اصل پانزدهم قانون اساسی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال گزارش‌های گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره وضعیت دو زبانگی و انتشار کتاب به زبان‌های محلی، شنبه ۲۶ فروردین نشست مشترکی با حضور رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

ادامه مطلب...

با مدیریت نیروهای انقلابی و مومن در جنگ اقتصادی پیروز خواهیم شد

حدادعادل: اقتصاد مقاومتی راهبرد ما در جنگ اقتصادی است که دشمن به ما تحمیل کرده است.

به گزارش  «نماینده» حدادعادل مشاورعالی رهبرانقلاب با اشاره به فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری مبنی بر متدین، انقلابی و کارآمد بودن مسئولان و برنامه جبهه مردمی برای تحقق این اهداف، اظهار داشت: حقیقت این است که دشمنی نظام سلطه با انقلاب ما تمام نشده و این دشمنی هشت سال به صورت جنگ تحمیلی بود و سپس جنگ اقتصادی را آغاز کردند.

ادامه مطلب...

معماری مدارس باید هویت کشور را نشان دهد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: معماری مدارس باید بگونه‌ای باشد که تنوع اقلیمی و هویت کشور را نشان دهد.

به گزارش ایرنا، غلامعلی حداد عادل روز شنبه در هفتمین همایش «معماری ایرانی، مدرسه ایرانی» که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: معماری در کل جامعه ما از فقدان هویت رنج می‌برد و وقتی شخصی به ایران مراجعه می‌کند تعریفی از معماری ایرانی اسلامی را در‌نمی‌یابد.

وی ادامه داد: باید به سمت معماری ایرانی اسلامی حرکت کنیم و بر این اساس در شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسائل مورد توجه قرار گرفت و دستاورد آن هما‌یشی است که اکنون شاهد برگزاری آن هستیم.

ادامه مطلب...

حدادعادل با معاون رییس جمهور هند دیدار کرد

حدادعادل مشاور عالی رهبر انقلاب ورییس فرهنگستان زبان فارسی که به هندوستان سفر کرده است در ادامه برنامه ها و دیدارهایش روزگذشته با معاون رییس جمهورهند دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار معاون رییس جمهور هند ضمن خوشامدگویی به حدادعادل گفت: روابط فرهنگی ایران وشبه قاره قدمتی طولانی دارد و ریشه های فرهنگی و زبانی عمیق باعث شده تا روابط سیاسی و اقتصادی نیز تحت تاثیر قرار گیرد.در این دیدار و گفتگوی ۲ ساعته پیرامون وضع تروریسم و راههای مقابله با آن در غرب و جنوب آسیا و همچنین مسائل مرتبط با زبان فارسی و گسترش آن در شبه قاره هند و تبادلات فرهنگی بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

ادامه مطلب...

رونمايي از ترجمه اردو كتاب «احوال دل گداخته» در پاكستان

ترجمه اردو كتاب «احوال دل گداخته» اثر غلامعلي حدادعادل، رييس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي در فرهنگستان اردو اسلام‌آباد رونمايي شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و  ارتباطات اسلامي، آيين رونمايي از ترجمه اردو كتاب «احوال دل گداخته» اثر غلامعلي حدادعادل، رييس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي جمهوري اسلامي ايران، با حضور شهاب‌الدين دارايي، رايزن فرهنگي كشورمان و افتخار حسين عارف، رييس فرهنگستان زبان اردو پاكستان (NLPD)، قاسم بهوگیو، ريیس آکادمی ادبیات پاکستان و جمعي از اساتيد دانشگاه، شاعران و فرهيختگان در محل سالن كنفرانس فرهنگستان اردو در اسلام‌آباد برگزار شد.

ادامه مطلب...

هویت هند بدون زبان فارسی شناخته نمی‌شود

رئیس بنیاد سعدی با بیان اینکه هویت هند، بدون زبان فارسی شناخته نمی‌شود، تصریح کرد: مردم هند هرگاه بخواهند به گذشته خود نگاه کنند، باید عینک زبان فارسی به چشم بزنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، ششمین دوره اهدای جایزه سعدی به خادمان زبان و ادب فارسی با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

دکتر حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی در این مراسم که با هدف پاسداشت استادان، پیشکسوتان و خادمان زبان و ادب فارسی در خانه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد، با تبریک به برگزیدگان ششمین دوره جایزه سعدی گفت: بزرگداشت خادمان زبان فارسی در هند، تقدیر از زبان فارسی در این کشور است.

ادامه مطلب...

Haddade Adel
Haddade Adel