Haddade Adel
Haddade Adel

گفتگوی برنامه دست خط با دکتر حداد عادل

مهمان این هفته برنامه «دست خط» غلامعلی حداد عادل عضو تشخیص مصلحت نظام، مشاور عالی رهبر معظم انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.

مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی غلامعلی حداد عادل را در ذیل بخوانید:

سوال: در این یکی دو سال، قدری در فضای سیاسی کشور حضورتان کمرنگ شده است.

حدادعادل: قدری مربوط به مجلس بود. بالاخره مجلس معرکه آراء سیاسی است. نبودن من در مجلس یک اثرش همین است که کمتر با خبرنگاران و رسانه‌ها مواجه می‌شوم. مجلس بود که قدری فضا را داغ می‌کرد. این یک جهت است.

ادامه مطلب...

متن کامل گفت و گوی ویژه نامه نوروزی مثلث با دکتر حداد عادل

شانس پیروزی داریم / رهبری اصلاح طلبان را با فتنه یکی نمی دانند / نگران جریان احمدی نژاد نیستم

دکتر غلامعلی حداد عادل گفت و گویی با ویژه نامه نوروزی هفته نامه مثلث داشته است. سایت مثلث آنلاین متن این گفت و گو را منتشر کرد: 

سال گذشته در این اوقات فضا خیلی متاثر از توافق هستهای بود و تقریبا دو دسته طرفدار و منتقد برجام از معتدل تا رادیکال حضور داشتند و این فضا به انتخابات مجلس دهم هم کشیده شد و بالاخره تغییراتی در مجلس رخ داد. یک سال بعد از آن اتفاق فکر میکنید که فضای جامعه مثل گذشته است یا تغییراتی داشته؟

ادامه مطلب...

امانت‌دار انقلاب در آستان قدس رضوی بود

گفت‌وگوی مشروح با حداد عادل به مناسبت نخستین سالگرد ارتحال آیت الله واعظ

امانت‌دار انقلاب در آستان قدس رضوی بود

ایشان می‌فرمودند: مطمئن باش اگر روزی امر دایر شود که من بین فلانی و آقا یک کسی را انتخاب کنم، یک لحظه هم در اطاعت و ترجیح آقا تردید نمی‌کنم.

گفت‌وگو با ایشان دربرگیرندۀ نحوۀ آشنایی با مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی آغاز و خدمات تولیت فقید آستان قدس رضوی در حوزۀ علمیه مشهد است. مشاور عالی مقام معظم رهبری در این گفت‌وگو خاطرات جالبی هم از مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی بیان کرد. آنچه می‌خوانید گفت‌وگو با دکتر غلامعلی حدادعادل است

ادامه مطلب...

دست نیافتن دولت به وعده‌هایش انگیزه منتقدان برای ورود به انتخابات

مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان اینکه زمانی راهبرد جناح سیاسی همسو با دولت ایجاد جامعه دوقطبی بین برجامیان و نابرجامیان بود گفت: فکر می‌کردند مخالفین خود را به مخالفین برجام متهم کنند، فتح‌الفتوح کرده‌اند ولی اکنون رویشان نمی‌شود از این حرف‌ها بزنند.

خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، سیده فاطمه موسوی

غلامعلی حدادعادل به ویژه بعد از دوم خرداد 76 و خصوصاً در دوازده سال اخیر شخصیتی بوده که به نوعی به «نماد اصولگرایی» تبدیل شده است و در بزنگاه‌های مهم اگر قرار باشد نماد و الگویی معرفی شود که در هر گام خود پا جا پای رهبری گذاشته است، قطعاً یکی از آن افراد حدادعادل است.

وی به دلیل مواضع روشن و اصیلی که داشته همواره و حتی در ریاست مجلس هفتم، داعیه‌دار و منادی وحدت اصولگرایان بوده است. 

ادامه مطلب...

پذیرش ریاست خبرگان واکنش آیت‌الله مهدوی‌کنی به فتنه 88 بود

«جستارهايي در منش سياسي و اجتماعي آيت‌الله محمدرضا مهدوي‌كني» در گفت‌و‌شنود روزنامه جوان با دكتر غلامعلي حداد‌عادل

روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز رحلت یکی از طلایه‌داران انقلاب و نیز استوانه‌های نظام جمهوری اسلامی، یعنی فقید سعید حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی (قده)است. در بازخوانی فرازهایی از ادوار مبارزات و فعالیت‌های سیاسی آن عالم مجاهد، گفت و شنودی با دکتر غلامعلی حداد عادل انجام شده است که متن کامل آن را پیش رو دارید. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مفید و مقبول افتد.

ادامه مطلب...

امروز دلواپس تر از همه دلواپسان خود آقای روحانی است

از انتخابات مجلس، برجام و وضعیت دولت روحانی تا هاشمی، لاریجانی و خاطره‌ای از ۱۱روز خانه نشینی رئیس جمهور سابق در گفتگوی تفصیلی حدادعادل با روزنامه اعتماد:

امروز دلواپس تر از همه دلواپسان خود آقای روحانی است/ اصولگرایان برای حضور موثر در انتخابات آینده مصمم هستند/ از هاشمی گلایه داریم، ایشان اجازه ندهد نزدیکانش مهم‌ترین آرمان‌های انقلاب را مخدوش کنند

امروز كه ما اين مصاحبه را انجام مي‌دهيم روز خيلي خوبي براي تاريخ مردمسالاري كشور ما است. معمولا در چنين روزي راي مردم از سوي مقام معظم رهبري تنفيذ مي‌شود كه نمادي از مردم‌سالاري ديني بوده است. ما مي‌خواهيم تحليل شما را به عنوان يك چهره مورد وثوق جامعه اصولگرايي از اين موضوع داشته باشيم كه نظام جمهوري اسلامي در دهه چهارم خود كه به يك بالندگي و ثباتي رسيده است و همانند يك انسان در حال سپري كردن دوره ميانسالي خودش است با چه چالش‌ها و مشكلاتي به صورت كلان مواجه است؟

ادامه مطلب...

جنس استدلال‌های کانت برای ما آشناست

گفت‌وگوی ماهنامه فرهنگ امروز با دکتر غلامعلی حدادعادل

قبل از انقلاب، تنها دوازده صفحه از کانت به فارسی ترجمه شده بود. از کل تألیف کانت، دیباچۀ طبع دوم را مرحوم منوچهر بزرگمهر در مجموعۀ دوجلدی «فلسفۀ نظری» که بنگاه ترجمه و نشر کتاب چاپ کرده بود، به چاپ رسانده بود. یعنی یک دانشجوی درس کانت، جز این دوازده صفحه، به هیچ متن دیگری که تألیف کانت باشد، به زبان فارسی دسترسی نداشت. البته واقعیت این است که آقای ادیب سلطانی ترجمۀ خودش را از «نقد عقل محض» یا «سنجش خرد ناب» قبل از انقلاب آغاز کرده و شاید قبل از انقلاب هم به پایان رسانده بود، ولی این کتاب بعد از انقلاب منتشر شد.

پل گایر معتقد است که نباید عبارات مطول کانت را تقطیع کرد، برای اینکه حتماً چیزی از دست می‌رود. او خواسته برای وفادار ماندن هرچه بیشتر، برخلاف کمپ اسمیت و برخلاف بعضی مترجمان دیگر انگلیسی، جملات را کوتاه نکند و بنده هم برای اینکه از آخرین یا حتی بهترین ترجمۀ انگلیسی از کانت متابعت کرده باشم، روش گایر را در پیش گرفته‌ام.

ادامه مطلب...

Haddade Adel
Haddade Adel