Haddade Adel
Haddade Adel

سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند

حدادعادل در گفتگوی تفصیلی با مهر:
اتحاد ثروت و قدرت علیه آرمان‌/ سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند.

مشاور عالی رهبر انقلاب معتقد است اتحاد نامقدسی میان ثروت و قدرت در ایران به وجود آمده است که آرمان‌های انقلاب را به شدت تهدید می‌کند.

غلامعلی حدادعادل، شاعر، ادیب، فیلسوف و سیاستمدار ایرانی، یکی از مشهورترین شخصیت‌های نظام سیاسی ایران است. او در دوره‌ای ریاست یکی از قوای سه ‌گانه جمهوری اسلامی را نیز برعهده داشته است و در طول تاریخ انقلاب مسئولیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مختلفی را تجربه کرده است و در عین حال هیچ گاه خالی از مشی و نگاه فرهنگی در برخورد با پدیده‌های تاریخی مختلف تاریخ انقلاب نبوده است.هجدهمین بخش پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» به گفتگو با او اختصاص دارد.حدادعادل معتقد است فساد، نقش مهمی در نرسیدن آرمان عدالت اجتماعی به کمال داشته است. او از لفظ محافظه‌کاری استفاده نمی‌کند؛ اما در عین حال از تسلط محافظه‌کاران بر گلوگاه‌های قدرت و ثروت در ایران سخن می‌گوید.

ادامه مطلب...

پرچم حمایت از شعر به دست رهبر انقلاب است/تولد «سبک شعر انقلاب»

حدادعادل در گفتگوی تفصیلی با مهر:
پرچم حمایت از شعر به دست رهبر انقلاب است/تولد «سبک شعر انقلاب»

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره دیدار سالیانه شعرا با رهبرانقلاب می‌گوید: ایشان با توجه به روند بالنده شعر پرچم حمایت از آن را بالا گرفته‌ اند و راه را برای این هنر والا باز می‌کنند.

 اولین و مهمترین گزینه برای صحبت درباره جلسات رمضانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی با شاعران، کسی جز «دکتر غلامعلی حداد عادل» نیست. سیاستمدار، معلم، مفسر و شاعر و ادیب روزگار ما که از شروع این جلساتٰ پای ثابت آن بوده است و به دلیل نزدیکی به رهبر انقلاب، داده‌ها و اطلاعات دقیق‌تری از مشی فرهنگی و ادبی ایشان دارد. 

ادامه مطلب...

«حدادعادل» از واژه های مقبول و فراگیر فرهنگستان می گوید

به مناسبت فرا رسیدن 25 اردیبهشت که در تقویم رسمی کشور روز «بزرگداشت زبان و ادب فارسی» نامگذاری شده، در یکی از عصرهای اردیبهشتی دلنشین این روزهای تهران در دفتر رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مهمان دکتر غلامعلی حداد عادل بودیم. آب‌وهوای عصرگاهی مجموعه فرهنگستان‌ها در ضلع جنوبی بزرگراه شهید حقانی مناسب بود و تنه‌به‌تنه روزهای ابتدایی بهار می‌زد و حداد عادل هم خسته از اتمام یک روز کاری در دفترش انتظارمان را می‌کشید.

 خوشبختانه بموقع و سر ساعت رسیدیم. بحث هرقدر جلوتر رفت، حداد هم با حرارت‌تر سخن گفت و دور از واقعیت نیست اگر بگویم پایان مصاحبه، نقطه اوج گفت‌وگوی ما با رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. به اقتضای موضوع، بحث قابل توجهی از مصاحبه به واژه‌گزینی گذشت و حاشیه‌هایی که این موضوع همیشه دامن فرهنگستان را می‌گیرد. انصافا حداد هم با حوصله و با ذکر جزئیات، کل فرآیند را تشریح کرد. اگر می‌خواهید شرح مفصلی از تلاش‌های حداد و همکارانش بخوانید، این مصاحبه را از دست ندهید.

ادامه مطلب...

انتخاب آگاهانه به جای اقتباس کورکورانه

نکتۀ مهم در اسلامی‌سازی علوم انسانی این است که ما می‌گوییم تقلید نکنید، اگر می‌خواهید علوم انسانی غربی را بپذیرید، ریشۀ آن را ببینید، در سرچشمه‌ها و ریشه‌های آن مطالعه و تحقیق کنید تا بدانید بر چه مبانی‌ای استوارند.

پیش و بیش از اینکه دکتر حدادعادل را رئیس شورای تحول علوم انسانی و شخصیتی باتجربه و صاحب‌نظر در حوزۀ علوم انسانی بدانیم، باید ایشان را یکی از مدیران خاص نظام جمهوری اسلامی دانست که مشغله‌های شغلی او هرگز مخل تحقیقات و پژوهش‌ها و علایق فرهنگی‌اش نشده است. سابقۀ نیم‌قرن تدریس و پژوهش در فلسفه و ادبیات از غلامعلی حدادعادل شخصیتی صاحب‌نظر در عرصۀ علوم انسانی ساخته است؛ ازاین‌رو باید خیالمان از نهادی مثل شورای تحول علوم انسانی راحت باشد که فردی مسئولیت آن را به عهده دارد که بر آنچه در این زمینه و بر پیرامونش می‌گذرد، مسلط است. تأملی در پاسخ‌های او به پرسش‌های ما در مصاحبۀ پیش رو به شکل واضحی مبین این شاخصه است.

ادامه مطلب...

رهبری هیچ وقت راه بازگشت را نبسته‌اند

دکتر غلامعلی حداد عادل به همان اندازه که چهره فرهنگی است، یک چهره سیاسی هم هست. با او در مورد اندیشه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب گفتگو کرده ایم.

سالنامه مثلث - مصطفی صادقی: دکتر غلامعلی حداد عادل به همان اندازه که چهره فرهنگی است، یک چهره سیاسی هم هست. با او در مورد اندیشه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب گفتگو کرده ایم. همچنین بخشی از این مصاحبه پیرامون مسائل سیاسی روز بوده است.

شما در حوزه فرهنگ صاحب نظر هستید و در واقع شاید بیشتر از خیلی های دیگر در این حوزه رهبری را می شناسید، چارچوب فکری رهبری در حوزه فرهنگ و هنر چیست و اصل برای شان در فرهنگ چیست؟

ادامه مطلب...

گفتگوی برنامه دست خط با دکتر حداد عادل

مهمان این هفته برنامه «دست خط» غلامعلی حداد عادل عضو تشخیص مصلحت نظام، مشاور عالی رهبر معظم انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.

مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی غلامعلی حداد عادل را در ذیل بخوانید:

سوال: در این یکی دو سال، قدری در فضای سیاسی کشور حضورتان کمرنگ شده است.

حدادعادل: قدری مربوط به مجلس بود. بالاخره مجلس معرکه آراء سیاسی است. نبودن من در مجلس یک اثرش همین است که کمتر با خبرنگاران و رسانه‌ها مواجه می‌شوم. مجلس بود که قدری فضا را داغ می‌کرد. این یک جهت است.

ادامه مطلب...

متن کامل گفت و گوی ویژه نامه نوروزی مثلث با دکتر حداد عادل

شانس پیروزی داریم / رهبری اصلاح طلبان را با فتنه یکی نمی دانند / نگران جریان احمدی نژاد نیستم

دکتر غلامعلی حداد عادل گفت و گویی با ویژه نامه نوروزی هفته نامه مثلث داشته است. سایت مثلث آنلاین متن این گفت و گو را منتشر کرد: 

سال گذشته در این اوقات فضا خیلی متاثر از توافق هستهای بود و تقریبا دو دسته طرفدار و منتقد برجام از معتدل تا رادیکال حضور داشتند و این فضا به انتخابات مجلس دهم هم کشیده شد و بالاخره تغییراتی در مجلس رخ داد. یک سال بعد از آن اتفاق فکر میکنید که فضای جامعه مثل گذشته است یا تغییراتی داشته؟

ادامه مطلب...

Haddade Adel
Haddade Adel