Haddade Adel
Haddade Adel
بدرالزمان قریب در حوزه تخصص خود مرجعیت جهانی دارد چاپ فرستادن به ایمیل

حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آیین بزرگداشت دکتر بدرالزمان قریب تأکید کرد: دکتر بدرالزمان قریب در حوزه تخصص خود (سغدشناسی) مرجعیت جهانی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین پاسداشت و تجلیل از دکتر بدرالزمان قریب زبان‌شناس و سغدی پژوه معاصر شب گذشته با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این برنامه ضمن تشکر ویژه از اهتمام دکتر محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پیگیری برنامه‌ بزرگداشت مفاخر، دکتر بدرالزمان قریب را تنها بانوی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب معرفی کرد و گفت: در چند سالی که دکتر محقق اقدام به برگزاری این سلسله بزرگداشت کرده‌اند تا به امروز ۱۳۴ کتاب در معرفی مفاخر فرهنگی ایران منتشر شده‌ که در این میان فکر نمی‌کنم سهم خانم‌ها به تعداد انگشتان یک دست هم باشد که این نسبت نسبتی درست نیست و خانم‌های ایرانی بیش از این شایستگی توجه دارند.

ادامه مطلب...
 
داعش و النصره نتیجه سرمایه‌گذاری‌ ۲۵۰ میلیون دلاری سعودی‌ها در جنوب پاکستان چاپ فرستادن به ایمیل

غلامعلی حدادعادل گفت: سعودی‌ها در جنوب پاکستان ۲۵۰ میلیون دلار صرف ساخت مدرسه و تشکیلات آموزشی کرده‌اند و این دانش‌آموزان را تحویل مدارس دینی وهابی می‌دهند که نتیجه آن داعش و النصره می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی حداد عادل در گردهمایی مدیران جامعه تعلیمات اسلامی که در دفتر مرکزی این جامعه برگزار شد، اظهار داشت: حدود سال 52 بود که یک روز صبح مردم مشاهده کردند که دولت اعلام کرد تمام مدارس غیردولتی، دولتی می‌شوند و توجیه آنها این بود: مدارس غیردولتی از مردم شهریه می‌گیرند و حالا که قیمت نفت بالا رفته و کشور پول دارد دیگر دلیلی وجود ندارد که مدارس غیرمجانی داشته باشیم و تمام مردم باید تحت پوشش دولت باشند.

ادامه مطلب...
 
نامه‌های گرانبهای لطیف: درباب كتابِ احوال دل گداخته چاپ فرستادن به ایمیل

نامه‌های گرانبهای لطیف:

درباب كتابِ احوال دل گداخته

احمد مهدوی دامغانی

[چاپ‌شده در: كتاب ماه ادبیات، شماره 86 (پیاپی 200): ص30-33]

خداوند تبارك و تعالی ان شاء الله به‌لطف خود به جناب دكتر حدّاد عادل بذل عنایت فرماید و توفیق ارزانی دارد تا بیشتر از آنچه به سیاست و پیچ‌‌وخم‌های متغیر و زودگذر آن می‌پردازد، به ادب و فرهنگ و حكمت و ریزه‌كاری‌های آن بپردازد، چرا كه سیاست و مسائلش آنی و فانی است و ادب و فرهنگ و لطایف و ظرایفش مستمرّ و جاودانی.

باری، یكی از آخرین خدمات فرهنگی ایشان زحمت و همّتی است كه آن را صرف انتخاب و توضیح شصت‌وپنج مكتوب از مكاتیب بسیار بسیار فصیح و بلیغ حضرت مولانای رومی -  روّح الله روحه- كرده‌اند و آن مجموعه نفیس را با استعارت از بیان خود مولانا به نام احوال دل گداخته نامید‌ه‌اند. سعی ایشان مشكور و خدمتشان در نزد اهل ادب عموماً و ارادتمندان متذوّق و فراوان حضرت مولانا مأجور باد، ان شاء الله.

ادامه مطلب...
 
رسانه‌ها نسبت به زبان فارسی مسئولیت دارند چاپ فرستادن به ایمیل

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: یکی از مسئولیت‌های رسانه‌ها مسئولیت نسبت به زبان فارسی است و ما در کشورمان نسبت به این زبان پرمحتوا مسئولیت داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامعلی حدادعادل در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها اظهار داشت: با انتخاب عنوان آزادی مسئولانه برای بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها خوشحال شدم و بنده از آن کسی که این عنوان را انتخاب کرده تشکر می‌کنم.

ادامه مطلب...
 
آتش کشتار شیعیان دامن عربستان را می‌گیرد چاپ فرستادن به ایمیل

غلامعلی حدادعادل در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره حکم اعدام شیخ النمر و کشتار عزاداران امام حسین(ع) در شرق عربستان گفت: عربستان سعودی یک ویروسی را در منطقه پراکنده است که خود این کشور را نیز مبتلا خواهد ساخت.

وی با اشاره به حمایت عربستان از گروه‌های تندرو و رفتار این کشور با شیعیان گفت: مقامات عربستان آتشی را در منطقه روشن کرده اند که خودشان در نهایت قربانی آن خواهند شد و در این آتش خواهند سوخت.

ادامه مطلب...
 
نامه دکتر حداد عادل به رؤسای جدید و قدیم رسانه ملی چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر غلامعلی حداد عادل، طی نامه‌هایی جداگانه از زحمات و خدمت صادقانه و سودمند عزت الله ضرغامی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر و همچنین انتصاب محمد سرافراز را به ریاست صدا و سیما تبریک گفت.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، همچنین توجه و حمایت بیش از پیش به زبان فارسی در رسانه ملی را از جمله انتظارات خویش عنوان کرد.

متن این دو نامه به شرح ذیل است:

ادامه مطلب...
 
رمز ماندگاری قیصر امین پور بیان تفکرش به زبان شعر بود چاپ فرستادن به ایمیل

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: قیصر امین پور متفکری بود که افکار خود را به زبان شعر بیان کرد و رمز ماندگاری او نیز همین موضوع است.

به گزارش ایرنا، غلامعلی حداد عادل شنبه شب در آیین بزرگداشت قیصر امین پور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار داشت: امین پور با زبان زنده، فصیح، معیار، روشن و امروزی اشعار خود را می‌سرود به طوری که این اشعار به هیچ وجه پیچیدگی ندارد و از لحاظ مضمون تقلید پوچ و کورکورانه قدما در شعر او دیده نمی شود.

وی افزود: شعر قیصر شعر انقلاب و درد و رنج مردم و احترام به افرادی بود که در انقلاب اسلامی ایران نقش داشتند. این اشعار مانند باران برای انسان تشنه بود و رگه‌ای از بی‌ایمانی در اشعار قیصر مشاهده نمی‌شود.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 7 از 74
Haddade Adel
Haddade Adel